Czy chętnie podnosimy swoje kwalifikacje zawodowe?

Jak się wyróżnić na rynku pracy i wygrać rywalizację z pozostałymi kandydatami – naszymi konkurentami do zatrudnienia na danym stanowisku? Czym przekonać pracodawcę, że to my, a nie inne osoby mają lepsze kwalifikacje? Najlepszym sposobem jest stale ich podnoszenie, dzięki czemu jesteśmy nie tylko bardziej konkurencyjni i mamy lepsze kompetencje, ale też dobrze rokujemy na przyszłość, bo dajemy jasny sygnał, że chcemy i umiemy się rozwijać!

Rynek pracy – dynamicznie zmieniający się świat. Jak za nim nadążyć?

Rynek pracy dynamicznie się rozwija, nigdy nie pozostaje taki sam, więc raz zdobyte umiejętności na dłuższą metę nie wystarczą. Po pewnym czasie trudniej nam pokonać konkurentów w wyścigu o wymarzone stanowisko, ponieważ posiadany przez nas “papier” przedawnił się bezpowrotnie. Nie robi żadnego wrażenia na pracodawcy, bo umiejętności nie sprawdzają się w przypadku aktualnych zadań. Wiele oczywiście zależy od branży, lecz w większości z nich czas nie stanął w miejscu, a wręcz przeciwnie – przyśpieszył jeszcze bardziej, na co ogromny wpływ ma rozwój internetu i nowych technologii. Nie ulega więc wątpliwości, że każdy z nas powinien pomyśleć o swoich kwalifikacjach, sprawdzając, czy nie się nie zdezaktualizowało, a gdy zajdzie taka potrzeba, podnosić swoje umiejętności, zyskując silniejszą pozycję zawodową.

Inicjatywa ze strony pracodawcy – wartość na wagę złota

Każdy pracownik powinien pomyśleć o tym, by podnosić swoje kwalifikacje, ale nie może to pozostawać tylko w gestii zatrudnionych osób. Zostawieni sami sobie, mogą przestać się rozwijać, tłumacząc, że skoro mają pracę i nieźle sobie w niej radzą, to nic złego się nie może stać. Nie czują upływającego czasu i tego, jak wiele szans ucieka. Tym bardziej tak jest, gdy pracodawca sam nie zachęca do polepszenia swoich kompetencji. A że tak niestety jest, pokazuje wiele badań.

W wielu przedsiębiorstwach pokutuje przekonanie, że inwestowanie w dokształcanie pracowników jest nieopłacalne. Tymczasem brak inicjatywy w tym zakresie skutkuje brakiem opłacalności w przyszłości, gdy konkurencja odjedzie nam niczym szybka japońska kolej Shinkansen. Oddali się od nas tak, że nie sposób jej dogonić, ponieważ trzeba działać na bieżąco, reagować na zmieniającą się sytuację na konkurencyjnym rynku, a nie działać, dopiero gdy pali się grunt pod nogami. To tym bardziej oczywiste, gdy zdamy sobie sprawę, że za wiele szkoleń nie musimy nic płacić, bo można je zrealizować, korzystając z dofinansowań unijnych.

Liczby nie kłamią

Wystarczy spojrzeć na wyniki raportu “Wykształcenie Pracowników a pozycja konkurencyjna przedsiębiorstw”, by przekonać się, jak wiele firm (aż 56,7% małych i średnich firm) nie troszczy się o to, by podnosić kwalifikacje zawodowe swoich pracowników. Jeszcze gorzej to wygląda, gdy przeanalizujemy badanie Kelly Global Workforce Index. Wynika z niego, że tylko 31% respondentów myśli o inwestowaniu w kadry. Z czego wynika ta niechęć? Głównie z tego powodu, że wielu pracodawców obawia się, iż po jakimś czasie pracownik, w którego dużo zainwestowali, odejdzie do konkurencji. A to właśnie brak inicjatywy ze strony szefów firm powoduje, że myślą oni, by zmienić pracę i zacząć się rozwijać.

To jednak nie tylko wina pracodawców, bo jak pokazują inne badanie – Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP), wielu pracowników (aż 78%) nie chce zająć się swoim rozwojem. Zamiast tego czeka na ruch menedżera. Tylko jedna piąta przejmuje inicjatywę, starając się przekonać szefa, jak ważna jest inwestycja w rozwój. Wygląda to więc jak błędne koło, w którym tkwią wszystkie strony w organizacji – pracownicy i osoby zarządzające. Takie podejście zaś sprawia, że tracą na tej stagnacji wszyscy.

Podsumowując, widzimy, jak ważne, by zawsze trzymać rękę na pulsie i inwestować w swój rozwój. Jeśli mamy swoją firmę, powinniśmy pomyśleć o tym w sposób szczególny, jak chcemy, aby nasza organizacja nie przepadła w rynkowej wojnie o klienta. Z pozycji pracowniczej wygląda to zaś tak, że im więcej umiemy i im bardziej na bieżąco się dokształcamy, tym jeszcze silniej wzmacnia się nasza pozycja zawodowa, co przekłada się na lepszą pozycję zawodową, między innymi większe zarobki. Nie stójmy w miejscu, tylko działajmy, a szukając certyfikowanych, wartościowych szkoleń, zapraszamy do zapoznania się z ofertą, którą znajdujemy pod adresem https://kwalifikacje.edu.pl.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here