Dla kogo potrzebne jest ubezpieczenie autocasco?

Ubezpieczenie OC musi posiadać każdy kierowca, ubezpieczenie AC natomiast to dobrowolna decyzja. Nie mniej jednak czasem warto zastanowić się, czy autocasco nie będzie ofertą skierowaną dla nas.

Kiedy powinniśmy zastanowić się nad wykupieniem ubezpieczenia autocasco? A może od razu warto skorzystać z pakietu OC+AC? Co warto wiedzieć przez zakupem i czy to nie jest zwykłe widzimisię?

AC czyli co?

Autocasco, to dobrowolne ubezpieczenie komunikacyjne, które zapewnia odszkodowanie właścicielowi samochodu. Jest ono dobrowolne, ale nie oznacza to, że zawsze będziemy mogli je wykupić – im starsze auto, tym mniejsze prawdopodobieństwo, że uzyskamy taką zgodę. Wg statystyk nie całe 30% Polaków je wykupuje.

AC chroni między innymi przed:

– kradzieżą pojazdu,

– uszkodzeniem pojazdu przez osoby trzecie,

– zderzeniem z innym pojazdem, człowiekiem, zwierzęciem lub przedmiotem,

– wichurą, pożarem, powodzią etc.

To od nas zależy na co się zdecydujemy. Jest ono dobrowolne, a co za tym idzie jego pakiet może być różny. Od podstawowych, najpoważniejszych szkód – tzw. minicasco, do pełnego pakietu, który może zawierać wszelkie ryzyko.

Właściciele wartościowych aut najczęściej wykupują AC, przede wszystkim dlatego żeby zaoszczędzić m.in. na kosztownych naprawach. Im większy pakiet, tym AC będzie droższe.

O czym należy pamiętać?

Oferty różnią się od siebie, w zależności od firmy, na jaką się zdecydujemy. Nie mniej jednak musimy pamiętać o kilku istotnych kwestiach.

Przede wszystkim – jaki jest zakres naszego ubezpieczenia. Musimy tego dopilnować, żeby nie było rozczarowania w sytuacji kryzysowej. Również istotną kwestią jest nasz udział w odszkodowaniu. Chodzi przede wszystkim o to, że w zależności od takie udziału możemy np. część szkód pokryć z własnej kieszeni. Wszystko zależy od tego, co zostało uwzględnione w umowie.

Musisz sprawdzić

Autocasco, jest dobrowolne i stosunkowo drogie. Dlatego, w naszej gestii powinno być jego dokładne sprawdzenie – każdy punkt, dokładnie. Umawiając się z agentem należy dokładnie zapytać co kryje się pod hasłem m.in. naprawa samochodu czy ubezpieczenie szyb. Ale też należy sprawdzić np. to od jakiej wysokości strat możemy liczyć na odszkodowanie. Warto sprawdzić również kiedy nas polisa nie chroni.

Spróbuj zaoszczędzić

Najczęściej możemy zaoszczędzić kupując odszkodowanie w pakiecie OC+AC. Nie mniej jednak warto pamiętać o tym, że tutaj nie zawsze warto szukać promocji lub oszczędności. Posiadając drogie auto musimy uświadomić sobie, że jego naprawa lub kradzież możne nas znacznie więcej kosztować niż samo ubezpieczenie. Jeśli temat jest interesujący wejdź na stronę kalkulator-ubezpieczen.pl i dowiedz się więcej.

Poprzedni artykułJakie zmiany na rynku pracy czekają nas w 2020 roku?
Następny artykułPrawo i jego zasady

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj