Jak rozpoznać i walczyć z mobbingiem w pracy?

Mobbing jest bardzo przykrym, lecz chyba nadal dość częstym zjawiskiem w zakładach pracy i biurach, które dotyka pracowników obniżając ich samoocenę, sprawia, że zapał do pracy słabnie, a w przypadku dużego nasilenia mobbingu pracownik może nawet zrezygnować z pracy.

Czym jest mobbing?

Zjawisko mobbingu jest jasno zdefiniowane, ale nie zawsze potrafimy wyraźnie określić czy dane zachowanie wobec nas jest już mobbingiem, czy na przykład tylko „niestosownymi docinkami”. A sprawa jest prosta. Jeżeli inni pracownicy celowo i świadomie utrudniają nam wykonywanie obowiązków zawodowych, próbują nas zastraszyć, kierują w naszą stronę groźby, nękają nas na różne sposoby – znaczy to, że padliśmy ofiarą mobbingu.

Często jest tak, że znajdujemy pracę (korzystając na przykład ze świetnego serwisu jak www.aplikuj.pl), codziennie staramy się wykonywać ją jak najlepiej, ale otoczenie pracownicze – z niewiadomych względów – mobbuje nas. Czujemy się dręczeni psychicznie, wyśmiewani, poniżani. Co możemy z tym zrobić?

Mobbing w pracy – niedopuszczalne zachowania

Lista zachowań, które uznamy za mobbing jest naprawdę długa, ale znajduje swój wspólny mianownik w traktowaniu pracownika przez innych pracowników w sposób uwłaczający jego godności. Nierzetelni i często złośliwi ludzie potrafią niekiedy bardzo zaszkodzić.

Jeżeli sprawcą mobbingu nie jest przełożony (choć głównie to właśnie szefowie stosują mobbing!), to powinniśmy poprosić go o rozmowę, opisać sytuację i skłonić do interwencji. Na pewno zawsze przyda się zimna krew, poczucie własnej godności i reagowanie na terror ze strony współpracowników w sposób spokojny i kulturalny. Mobbing jest również ścigany przez prawo, zatem możemy gromadzić dowody na poniżające traktowanie i przedstawić je np. Inspekcji Pracy. Niektóre sprawy o mobbing kończą się także w sądach. Warto mieć też sojuszników w miejscu pracy, którzy staną po naszej stronie. Nie powinniśmy jednak odpowiadać pięknym za nadobne, szczególnie, gdy przeciwko sobie mamy liczną grupę. Mobbing wobec nas ma nam utrudnić pracę, więc jeśli będziemy potrafili wykazać, że osoba wymieniona z nazwiska i imienia utrudniała nam pracę, to będzie znaczyć, że działała na szkodę całego przedsiębiorstwa, zatem to ona znajdzie się na cenzurowanym.

Praca i mobbing

Relacje ludzi w społeczeństwie, wie o tym każdy dorosły człowiek, układają się na wielorakie sposoby. Niektórzy będą skłonni współpracować, pomagać, włączać się we wspólne działania. Inni z kolei zachowają się złośliwie, wrogo. Tak samo w miejscu pracy. Mobbing w pracy nie powinien występować, gdyż przecież całemu zespołowi chodzi o pomyślność firmy, która jest także ich własną pomyślnością.

Znalazłeś ciekawą ofertę pracy w Krakowie? Zobacz, jak się ubrać na rozmowę kwalifikacyjną.

Pojęcie mobbingu jest na stałe wpisane do dokumentów regulujących przebieg pracy w firmach. To wielkie osiągnięcie prawa pracy, po prostu wskazanie na cywilizowany sposób wzajemnego traktowania się współpracowników. Reagujmy adekwatnie, gdy dyskredytacja, podważanie naszych kompetencji lub nawet otwarte działania, mające zepsuć nam przyjemność z pracy powtarzają się. Pamiętajmy: mobbing w pracy podlega karom, jest zabroniony i każdy kto go używa musi się z tym liczyć.

Poprzedni artykułGałęzie przemysłu, w których doskonale sprawdzają się hale systemowe
Następny artykułJak windykować zaległe faktury?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj