Jak znaleźć najtańsze ubezpieczenie samochodu? Podpowiadamy

Właściciele aut są zobowiązani do wykupienia ubezpieczenia OC, a wielu z nich decyduje się także na autocasco, które stanowi ochronę przed kradzieżą lub uszkodzeniem auta w wypadku spowodowanym przez kierowcę. Ceny poszczególnych polis mogą znacznie różnić się od siebie, nawet w przypadku OC. Gdzie znaleźć najtańsze ubezpieczenie samochodu i czy zawsze stanowi ono najlepszy wybór?

Najtańsze OC lub dodatkowe bonusy

Polskie prawo dokładnie reguluje zakres polisy OC, a także jej wartość, która zawsze wynosi nieco ponad 5 mln € w przypadku szkód na osobach i ponad 1 milion € w przypadku szkód na mieniu. Towarzystwa ubezpieczeniowe stosują jednak nieco odmienne taryfy, według których naliczają składki OC, dlatego ceny ubezpieczeń mogą dość znacznie się różnić. Rachunek uwzględnia wiele zmiennych, między innymi markę i wielkość auta, miejsce zamieszkania, wiek i doświadczenie kierowcy, a przede wszystkim staż z bezszkodową jazdą. Może się więc wydawać, że najlepsze OC to po prostu najtańsze OC, jednak taka zależność nie zawsze się sprawdza. Towarzystwa ubezpieczeniowe oferują bowiem dodatkowe usługi, na przykład w postaci małego pakietu Assistance, dodatkowego ubezpieczenia opon czy NNW, które za symboliczną opłatą mogą rozszerzyć polisę OC. Warto więc dokonać szczegółowego porównania kierując się nie tylko ceną.

Czy najtańsze AC to dobry pomysł?

W przypadku polisy Autocasco sprawa jest bardziej skomplikowana. Warto zwrócić uwagę nie tylko na wartość polisy, ale także ogólne warunki ubezpieczenia. Liczy się zakres polisy, ale także warunki naprawy pojazdu, warunki rozliczenia, które może być bezgotówkowe lub gotówkowe, ale także gwarancja zastosowania oryginalnych części w przypadku naprawy pojazdu. Również pakiet autocasco może zostać rozszerzony, na przykład o ubezpieczenie szyb, ponieważ to właśnie szyby są najbardziej newralgicznym i najbardziej delikatnym elementem samochodu. Wybierając ubezpieczenie AC należy więc kierować się nie tylko ceną, ale również własnymi potrzebami.

Przejrzyj jak najwięcej ofert

Aby znaleźć najtańsze OC i najlepsze AC, najlepiej zapoznać się z jak największą liczbą ofert. Umożliwia to skorzystanie z porównywarki ubezpieczeń, takiej jak Kiosk Polis, gdzie można zapoznać się z ofertami kilkunastu wiodących towarzystw prowadzących działalność na polskim rynku. Oprócz ogólnego porównania dostępnych polis, możemy także dokładnie przejrzeć OWU, gdzie umieszczone są wszystkie najważniejsze elementy dotyczące polisy, w tym wyłączenia odpowiedzialności ubezpieczyciela.

Taniej w pakiecie i przez internet

Jeśli naszym celem jest wykupienie więcej niż jednej polisy, na przykład popularnego zestawu AC plus OC, zdecydowanie warto skorzystać z pakietu, co stanowi rozwiązanie sporo tańsze niż kupowanie obu polis oddzielnie u innych ubezpieczycieli. Internetowe porównywarki ubezpieczeniowe pozwalają także bez wychodzenia z domu kupić polisę przez internet, co także jest nie tylko wygodnym, ale zazwyczaj również tańszym rozwiązaniem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here