Karta wielowalutowa — czym jest i na co zwrócić uwagę przy wyborze?

karta wielowalutowa- czym jest i na co zwrocic uwage przy wyborze

Karta wielowalutowa jest nowoczesnym instrumentem finansowym, który pozwala znacząco zmniejszyć koszty obsługi płatności w innych walutach niż polska. W artykule wyjaśnimy, czym jest w praktyce. Podpowiemy także, na co zwrócić uwagę, wybierając tę jedyną.

Jeśli regularnie podróżujesz za granicę i robisz zakupy w zagranicznych sklepach internetowych, karta wielowalutowa pozwoli Ci realizować transakcje jeszcze wygodniej i… taniej. Czym jest w praktyce i jak działa?

Czym jest karta wielowalutowa?

Karta wielowalutowa to karta debetowa połączona nie z jednym kontem walutowym, lecz z kilkoma takimi rachunkami. Jeśli będziesz realizował zagraniczne płatności, system rozliczy transakcje według obowiązującej waluty, bez konieczności kosztownego przewalutowania.

Przykład. Załóżmy, że połączysz kartę z trzema rachunkami walutowymi — w dolarach, euro i frankach szwajcarskich. Jeśli wypłacisz pieniądze z bankomatu w Szwajcarii, obciążysz konto walutowe we frankach szwajcarskich. Zakupy w nowojorskim butiku obciążą konto dolarowe, a koszt obiadu na lotnisku w Niemczech — konto euro.

Dlaczego warto sięgnąć po kartę wielowalutową?

Korzystanie z karty walutowej pozwoli Ci uniknąć dodatkowych kosztów wynikających z przewalutowania przy transakcjach realizowanych w różnych walutach. To, jakie kwoty realnie zaoszczędzisz, korzystając z karty, zależy przede wszystkim od tego, jak często będziesz jej używał i ile wyniosą kwoty operacji wykonywanych za granicą. Przy intensywnych użytkowaniu, regularnych wypłatach środków z bankomatu oraz transakcjach bezgotówkowych może być to nawet kilkaset złotych miesięcznie, czyli aż kilka tysięcy w skali roku!

Rada: Aby maksymalnie wykorzystać potencjał karty wielowalutowej, koniecznie zadbaj o to, aby na każdym koncie walutowym przypisanym do „plastiku” znajdowały się pieniądze. W przeciwnym razie bank obciąży Twoje konto złotówkowe. A to oznacza konieczność przewalutowania i co za tym idzie, dodatkowych kosztów.

Jak wybrać najlepszą kartę wielowalutową?

Przypadkowy wybór karty wielowalutowej może narazić Cię na dodatkowe, zupełnie niepotrzebne koszty. Zanim podejmiesz decyzję, dokładnie przeanalizuj parametry dostępnych na rynku produktów, zwracając szczególną uwagę na:

  • koszty wydania i użytkowania karty wielowalutowej. Podstawowym kryterium atrakcyjności karty wielowalutowej powinny być niskie koszty. Analizując bankowe tabele opłat i prowizji, sprawdź, ile zapłacisz za wydanie karty (to zazwyczaj jest darmowe), miesięczne użytkowanie oraz wypłaty środków z bankomatów (przede wszystkim za granicą);
  • obsługę określonych walut. Większość kart wielowalutowych obsługuje jedynie najpopularniejsze waluty. Istnieją jednak również takie, które mają zdecydowanie szersze spektrum. Jeśli regularnie podróżujesz do Chin, Japonii i Stanów Zjednoczonych, sięgnij po tę obsługującą chińskie juany, japońskie jeny i dolary amerykańskie. W innym przypadku korzystanie z karty wielowalutowej będzie pozbawione sensu;
  • koszt prowadzenia konta walutowego. Użytkując kartę wielowalutową, będziesz musiał założyć także nie jedno konto walutowe, lecz co najmniej dwa lub trzy. Oprócz sprawdzenia kosztów korzystania z karty upewnij się także, ile zapłacisz za założenie i prowadzenie rachunków, przelewy i transakcje bezgotówkowe. Najlepsze to z pewnością darmowe konto walutowe, które szybko i sprawnie założysz online (konto walutowe przez internet).

Karta wielowalutowa — komu przyniesie największe korzyści?

Karta wielowalutowa nie jest z pewnością produktem skierowanym do wszystkich klientów banków. Największe korzyści z jej użytkowania odczują przede wszystkim osoby, które regularnie podróżują za granicę, odwiedzając nie jeden, lecz różne kraje z odmiennymi walutami.

Źródła: https://finanse.rankomat.pl/poradniki/karta-wielowalutowa-wakacje/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here