Karty kredytowe – niedoceniany produkt bankowy

W 2020 roku Polacy posiadali około 5,5 milionów kart kredytowych. Nie wszyscy są jednak w pełni przekonani do tego typu produktów. Kiedy przydaje się karta kredytowa i czy warto ją mieć?

Czym jest karta kredytowa?

Karty kredytowe wciąż u niektórych budzą pewnego rodzaju lęk, w większości wypadków jest on jednak całkowicie niesłuszny. Aby się o tym przekonać, wystarczy dowiedzieć się nieco więcej o kartach kredytowych. Karta kredytowa to karta płatnicza, która identyfikuje wydawcę oraz uprawnionego do niej posiadacza. Za jej pomocą możesz dokonywać płatności bezgotówkowych oraz wypłacać gotówkę w ramach przyznanego limitu kredytowego. Limit kredytowy jest przyznawany przez bank wystawiający kartę kredytową.

W jaki sposób przyznawana jest karta kredytowa?

Bank wydając ci kartę kredytową, przyznaje ci jednocześnie „kredyt”, czyli limit, w ramach którego możesz dokonywać transakcji. Aby jednak tak się stało, należy wypełnić dokumenty, na podstawie których bank określi twoją zdolność kredytową. Zależnie od instytucji czy innych wewnętrznych regulacji, może to być np. twoje oświadczenie o dochodach, zaświadczenie od pracodawcy czy po prostu wyciąg z twojego konta osobistego. Dla banku istotne są także takie informacje jak wiek wnioskującego o kartę kredytową, forma zatrudnienia czy staż pracy. Oczywiście dokładne warunki przyznania karty kredytowej mogą się różnić zależnie od tego, który bank wybierzesz. Warto dodać, że na rynku dostępne są też takie produkty jak karta kredytowa dla dziecka czy wirtualna karta kredytowa.

Jak działa karta kredytowa?

Wraz z wyrobieniem karty kredytowej można powiedzieć, że zaciągasz zobowiązanie w pewnym sensie zbliżone do pożyczki gotówkowej lub kredytu. Zasadnicza różnica polega jednak na tym, że z takiego „kredytu” nie musisz korzystać, a nawet jeśli to zrobisz, to wydane środki nie muszą podlegać oprocentowaniu. Dlatego też kartę kredytową wielu użytkowników traktuje jako szybkie źródło finansowania w nagłej sytuacji. Czeka cię kosztowna naprawa samochodu, a może dzieci wyjeżdżają na wycieczkę szkolną? Musisz kupić nową pralkę lub lodówkę, bo poprzednia się zepsuła? Transakcję sfinansuj za pomocą kredytową, a jeśli spłacisz środki w wyznaczonym limicie czasowym, nie zostaną potrącone żadne odsetki (dotyczy to transakcji bezgotówkowych). Spłaty możesz dokonać w postaci minimalnych rat miesięcznych lub jednorazowo. Warto też dodać, że kartę kredytową możesz wyrobić w dowolnym banku – nie tylko w banku, w którym posiadasz ROR.

Czasem też wyrobienie karty kredytowej może wiązać się z różnymi benefitami, które z pewnością docenisz jako klient banku. Oczywiście wspomniane korzyści mogą być bardzo różne, wszystko zależy od tego, który z banków wybierzesz. Jednym z benefitów, który cieszy się największym zainteresowaniem, jest cashback – dzięki niemu określony procent wydatków dokonanych za pomocą karty kredytowej wróci na twoje konto.

Dawniej karty kredytowe od debetowych można było rozróżnić np. po formie napisów – na kartach kredytowych były one wypukłe, na debetowych płaskie. Obecnie jednak to się zmienia i na kartach kredytowych napisy mogą być zarówno wypukłe, jak i płaskie. Jedną od drugiej najprościej rozróżnić zatem po napisie „debit” lub „credit”. Ponadto na karcie kredytowej muszą znajdować się takie informacje jak:

  • imię i nazwisko posiadacza,
  • numer karty kredytowej,
  • nazwa banku,
  • logo wystawcy,
  • data ważności karty kredytowej.

Jak zatem widać, karty kredytowe są bardzo praktycznymi i użytecznymi produktami bankowymi. Trudno stwierdzić, dlaczego przez niektórych klientów banków są wciąż niedocenione, z całym przekonaniem można jednak uznać, że posiadanie karty kredytowej jest bardzo opłacalne i zapewnia ci większą płynność finansową przy konieczności nagłych i niespodziewanych wydatków.

Poprzedni artykułAnna Karwot – najważniejsze informacje
Następny artykułCo powinniśmy wiedzieć na temat reklamy na Facebooku?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj