Nowoczesne konta dla młodych – co oferują i ile kosztują?

Jesteś osobą pełnoletnią i chcesz samodzielnie zarządzać swoimi pieniędzmi? Produktem, który Ci w tym pomoże, jest rachunek bankowy. Zakładanie konta to pierwszy krok do świadomego oszczędzania i rozsądnego dysponowania środkami pieniężnymi. To również narzędzie niezbędne, jeśli planujesz podjąć pierwszą pracę. Ułatwia kontrolę nad finansami, pozwala na dokonywanie transakcji bezgotówkowych i przede wszystkim umożliwia bezpieczne gromadzenie gotówki. Jakie warunki musisz spełnić, by otworzyć konto bankowe? Czy nastolatek nadal uczęszczający do szkoły może wnioskować o ROR samodzielnie, czy taką możliwość mają tylko jego rodzice? Z jakimi opłatami wiąże się ten produkt? W dalszej części artykułu znajdziesz odpowiedzi na te i inne pytania. Zobacz i dowiedz się, co oferują nowoczesne konta dla młodych!

Młody klient – wymagający klient?

Osoby pełnoletnie, które nie mają jeszcze stałych zarobków, chcą, by prowadzenie rachunku było możliwie jak najtańsze, a najlepiej darmowe. Banki zdają sobie sprawę, że wysokość opłat za konto osobiste to kluczowy czynnik, jaki młodzież bierze pod uwagę wybierając ofertę. Ze względu na dużą konkurencję na rynku usług bankowych instytucje te proponują nawet bezpłatne produkty. Tak! Są one wolne od kosztów, jeśli spełnisz określone warunki.

Bank oferując darmowe konto dla młodych ma na uwadze długofalową współpracę. Chce, by brak opłat przekonywał do dalszego korzystania z jego produktów w przyszłości. To również może być korzystne dla Ciebie – wieloletniemu klientowi danej instytucji z pewnością łatwiej będzie uzyskać w niej np. kredyt hipoteczny. Dlatego też przy wyborze rachunku warto kierować się nie tylko kosztami, lecz także dostępnością innych produktów oraz możliwościami, jakie proponuje Ci konkretny ROR.

Oferta dopasowana do wieku

W większości instytucji bankowych można znaleźć produkty zarówno dla dorosłych oraz młodzieży, jak i dla dzieci. Zazwyczaj oferty podzielone są ze względu na wiek:

  • od 0 do 13 lat – takie konto bankowe dla dziecka może założyć opiekun prawny; ma ono ograniczone funkcjonalności,
  • od 13 do 18 lat – by otworzyć ROR, nastolatek potrzebuje jedynie zgody rodziców; rachunek ten oferuje podobne możliwości, co wariant dla dorosłych,
  • od 18 do 26 lat – o to konto bankowe dla młodych możesz wnioskować samodzielnie, zyskując dostęp do wszystkich usług, jakie się z nim wiążą.

Dzięki wprowadzeniu kategorii wiekowych każda osoba ma szansę wybrać produkt, który jest dopasowany do jej potrzeb oraz możliwości.

Jakich opłat wymagają konta dla młodych?

Wiesz już, że na rynku są różne produkty, więc czas dowiedzieć się, z jakimi opłatami się one wiążą. Konta bankowe dla młodych nie są bezwarunkowo darmowe, ale mogą takie być, jeśli spełnisz kilka prostych warunków. Zwykle bank obciąża klientów kosztami za:

  • prowadzenie rachunku,
  • wydanie i korzystanie z karty,
  • wypłaty z bankomatów nienależących do danej instytucji,
  • przelewy natychmiastowe lub w obcej walucie,
  • polecenia zapłaty.

Opłaty te mogą być zmienne. Oscylują w granicach 5-10 zł miesięcznie. Co zrobić, by ich uniknąć? Banki proponują zniwelowanie kosztów pod warunkiem np. dokonania przynajmniej jednej transakcji kartą lub BLIK-iem. Wymogi zwykle różnią się w zależności od wybranej instytucji.

Nowoczesna bankowość, czyli mobilna bankowość

Szukając najlepiej dopasowanej oferty, zwróć uwagę na funkcjonalności, jakie proponują poszczególne konta dla młodych. Nowoczesne rozwiązania, takie jak bankowość mobilna czy wirtualna karta płatnicza, niezwykle ułatwiają zarządzanie finansami. Aplikacja daje Ci dostęp do Twojego rachunku i umożliwia:

  • wykonywanie przelewów – zwykłych i na numer telefonu,
  • zamówienie nowej karty – Visa lub MasterCard,
  • realizowanie płatności internetowych – m.in. poprzez BLIK, Google Pay, Apple Pay,
  • płacenie za zakupy przy pomocy smartfona – tradycyjna karta płatnicza nie będzie Ci już potrzebna,
  • wypłacanie gotówki z bankomatów i wpłacanie we wpłatomatach,
  • nadanie PIN-u do karty i jego zmianę,
  • składanie wniosków np. o kredyt,
  • szybkie zastrzeżenie i odblokowanie karty.

Dzięki bankowości mobilnej możesz zapomnieć o wizytach w oddziale banku i noszeniu ze sobą portfela. Wszystko, czego potrzebujesz, masz w zasięgu ręki – w swoim telefonie.

Odpowiedzialność za własne finanse

Zakładając rachunek bankowy, zyskujesz wiele korzyści. Możliwość bezpiecznego przechowywania środków pieniężnych i dysponowania nimi tak, jak Ci wygodnie to tylko część z nich. Nowoczesne konta dla młodych dają Ci również opcję agregacji produktów z różnych banków. Co to oznacza? Z poziomu jednej aplikacji masz wgląd do wszystkich swoich rachunków, nawet jeżeli znajdują się one w konkurencyjnych instytucjach. Takie rozwiązanie umożliwia Ci jeszcze lepsze zarządzanie pieniędzmi, dlatego nie czekaj – już dziś przejrzyj oferty dostępne na rynku usług bankowych. Wybierz mądrze i weź odpowiedzialność za własne finanse!

Poprzedni artykułJak agencja HR może pomóc firmie w rekrutacji najlepszych pracowników w branży?
Następny artykułJaki jest zakres ochrony ubezpieczeniowej?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj