Od czego zależy wysokość sumy ubezpieczenia na życie?

W ogólnych warunkach ubezpieczenia znajduje się wiele istotnych pojęć. Jednym z nich jest suma ubezpieczenia na życie. To właśnie od niej w dużym stopniu zależy, jak wysokie otrzymasz odszkodowanie, gdy dojdzie do zdarzenia. Co to jest suma ubezpieczenia? Czym różni się od sumy gwarancyjnej? Czy tak samo jest w przypadku polisy na życie?

Suma ubezpieczenia na życie – co to takiego?

Suma ubezpieczenia to górna granica odpowiedzialności towarzystwa ubezpieczeniowego. Mówiąc inaczej, to maksymalna wysokość odszkodowania, jaką możesz uzyskać, gdy dojdzie do zdarzenia uwzględnionego w OWU. Często jest to jednocześnie limit odpowiedzialności i suma gwarancyjna. Suma ubezpieczenia i suma gwarancyjna to nie jest to samo.

Suma gwarancyjna stosowana jest wyłącznie w przypadku ubezpieczeń OC. Na pewno zdarzyło Ci się o niej słyszeć już nie raz, gdy ubezpieczałeś samochód. Musisz jednak wiedzieć jeszcze o tym, że występuje ona również w przypadku polis na życie oraz innego rodzaju ubezpieczeń.

Przez kogo jest ustalana suma ubezpieczenia OC?

Przez Ciebie. Niezależnie od tego, czy planujesz wykupić OC, AC, ubezpieczenie zdrowotne, mienia, czy turystyczne, to Ty określasz, na ile chcesz się ubezpieczyć. Nie ma żadnych rekomendacji, jaka w rzeczywistości to powinna być kwota.

Wszystko zależy od Twojej aktualnej sytuacji materialnej, celu ubezpieczenia oraz od rodzaju zdarzeń, na jakie chcesz się ubezpieczyć. Gdy ustalasz sumę ubezpieczenia na życie, to powinieneś uwzględnić w szczególności takie kryteria, jak: plany rodzinne i finansowe. Zarówno na te najbliższe dni, jak i na lata. Bardzo ważne jest to, żeby wysokość sumy ubezpieczenia na życie zawsze zapewniała bezpieczeństwo nie tylko Tobie, ale również Twoim bliskim, gdy dojdzie do nieszczęśliwego wydarzenia.

Czym różni się suma ubezpieczenia na życie od sumy gwarancyjnej?

  • Sumę ubezpieczenia zawsze ustala się umownie. Natomiast suma gwarancyjna jest określona w przepisach.
  • Suma gwarancyjna odnosi się tylko do ubezpieczeń OC. Natomiast suma ubezpieczenia dotyczy wszystkich polis występujących na rynku.

Ze względu na to, że sumy gwarancyjne są ściśle określone w przepisach, to obecnie wynoszą:

  • 5,21 mln euro dla szkód osobowych,
  • 1,05 mln euro dla szkód majątkowych.

Takie są właśnie górne granice odpowiedzialności towarzystwa ubezpieczeniowego, w momencie, gdy dojdzie do jednego zdarzenia. Nie są one równoznaczne z maksymalnymi kwotami odszkodowania, jakie możesz otrzymać jako osoba poszkodowana z OC sprawcy wypadku drogowego.

Jak wylicza się sumę ubezpieczenia?

Zazwyczaj zakłady ubezpieczeń przy ustalaniu sumy ubezpieczenia uwzględniają wartość majątku. Może to być na przykład mieszkanie lub dom. Gdy chodzi o nieruchomość, to ubezpieczyciel bierze zawsze pod uwagę ceny rynkowe. Oczywiście w odniesieniu do najbliższej okolicy. Natomiast, jeżeli chcesz ubezpieczyć rzeczy ruchome, to musisz podać ich orientacyjną wartość i dodać je do sumy ubezpieczenia.

Koniecznie przyjdź do oddziału Eurofinance Warszawa Ursynów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here