Opiekun osoby starszej to praca z powołania?

Wyjazd za granicę, by sprawować opiekę nad seniorem, może okazać się bardziej traumatyczny dla osób, które nie były przygotowane na to stanowisko. Ta praca jest ciężka i z pewnością nie jest odpowiednią dla każdego. Kto najlepiej sprawdzi się na tym stanowisku? Czy potrzebujemy „powołania”, by w pełni doceniać tę ścieżkę kariery?

Realia pracy

Opieka nad seniorem nie brzmi przerażająco i stanowi coraz częstszy rodzaj kariery, jaki obierają ludzie. Dlaczego? Jest to bardzo atrakcyjna oferta pracy pod względem zarobków. Opiekun zarabia wielokrotność tego, czego mógłby oczekiwać w Polsce za tę samą pracę. Jednak dlaczego warto dobrze przemyśleć decyzję o podjęciu się tego zajęcia, zanim rzucimy się na głęboką wodę?

Przede wszystkim, praca opiekuna osoby starszej to niejednokrotnie spotkanie z osobą chorą. Cierpiącą na przeróżne schorzenia, takie jak Alzheimer, stwardnienie rozsiane oraz inne choroby typowe dla wieku starszego. Opiekun powinien być psychicznie oraz fizycznie przygotowany na zmierzenie się z takim wyzwaniem, na opiekę nad kimś, kto cierpi i wymaga wiele energii i uwagi. Dlatego właśnie, osobom, które mają naturalne inklinacje do opieki nad innymi, do uważnego i cierpliwego przeprowadzania ich przez wyzwania, jest w tej pracy łatwiej.

Więcej szukaj na privatecare24.pl

Czym zajmuje się opiekun?

Opiekun jest przede wszystkim kimś, kto stanowi główną podporę podopiecznego w codziennym funkcjonowaniu. Co to dokładnie oznacza?

Do głównych zadań opiekuna zalicza się dbanie o higienę osobistą seniora, przygotowywanie i podawanie mu posiłków, a także organizacja czasu wolnego. Dlaczego to może stanowić wyzwanie? Ponieważ mamy do czynienia z ludźmi starszymi, którzy zmagają się z chorobą lub niepełnosprawnością. Senior nie zawsze będzie przemiłym towarzyszem, nie zawsze będzie reagował na nas dobrze. Ma prawo do humorów i przeżywania swojego cierpienia. Co więcej, może mieć poważne problemy z pamięcią i zachowywać się nieodpowiednio lub nawet agresywnie. Opiekun powinien wiedzieć, jak sobie w takiej sytuacji poradzić.

Opiekun jest animatorem

W pracy opiekuna niemałe znaczenie ma umiejętność organizowania czasu w sposób ciekawy i stymulujący. Podopieczni potrzebują ćwiczyć mózg, tak jak ćwiczy się mięśnie. Pomaga to w łagodzeniu objawów różnych schorzeń, a także po prostu w postępujących procesach starzenia się. Jest to też idealna okazja do zacieśnienia więzów między opiekunem a podopiecznym. Dzięki temu, poprawia się komunikacja i porozumienie, a co za tym idzie, opiekunowi łatwiej jest rozczytywać zachowania seniora i reagować w odpowiedni sposób.

Satysfakcja i kwalifikacje

Do pracy opiekuna najlepiej będą nadawały się osoby o wysokich zdolnościach interpersonalnych, empatyczne, cierpliwe i obowiązkowe. Pomoc tym w potrzebie daje naprawdę dużo satysfakcji i poczucia spełnienia i jest to jeden z większych pozytywów tej pracy. Im większe posiadamy doświadczenie w opiece nad seniorami, tym większe szanse, że sprostamy tej pracy i będzie ona dla nas świetną propozycją!

Poprzedni artykułPorady prawnicze w kancelarii
Następny artykułGłosy lektorów mają znaczenie! Jak wybrać ten najlepszy?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj