Wszystko, co powinieneś wziąć pod uwagę przed zakupem mieszkania

Znalezienie odpowiedniego mieszkania to marzenie niemalże każdego człowieka. Niewiele osób zdaje jednak sobie sprawę, jak trudny i czasochłonny jest to proces. Wiele osób poszukuje bowiem mieszkania idealnego, które w realnym świecie rzadko istnieje. W niniejszym artykule znajdziesz listę rzeczy, na które warto zwrócić uwagę przy wyborze odpowiedniego lokum.

Znalezienie odpowiedniej okolicy

Znalezienie odpowiedniej nieruchomości w dużej mierze zależy od okolicy, w której będzie położona. Powinna ona być jak najbardziej znajdować się blisko najbardziej pożądanych przez niego obiektów, tj. siłownia, szkoła czy miejsce pracy. Ważne jest także, aby wziąć pod uwagę poziom hałasu w konkretnym miejscu (zarówno w budynku, mieszkaniu, jak i najbliższej okolicy). Ten punkt jest kluczowy, gdyż osoba pragnąca zamieszkać w kamienicy nie zawsze odnajdzie się w nowoczesnym budownictwie (np. Zabłocie mieszkania w Krakowie).

Budżet

Kolejnym ważnym punktem jest określenie budżetu, jakim może dysponować osoba chcąca zakupić mieszkanie. Jeśli będzie ona potrzebowała udzielenia kredytu przez bank, również warto o wiele wcześniej dowiedzieć się, czy ma zdolność kredytową oraz na uzyskanie jakiej kwoty może liczyć. Szybkie zdobycie potrzebnych funduszy nie zawsze jest bowiem kwestią kilku dni – samo posiadanie wkładu własnego nie jest gwarantem ich uzyskania.

Wybór doświadczonego pośrednika

Zakup mieszkania to poważna inwestycja, w związku z czym warto jest skorzystać z usług specjalisty. Pośrednik nieruchomości otrzymuje prowizję od sprzedającego, przez co stosunkowo często zdarza się, że nie stara się chronić interesu kupującego, a jedynie jak najszybciej skreślić konkretną nieruchomość z listy. Ważne jest, aby pamiętać, że znalezienie odpowiedniego mieszkania w głównej mierze zależy także od podejścia agenta.

Stan mieszkania

Wykończenie, remont i inne temu podobne zabiegi mające na celu podniesienie standardu mieszkania są bardzo kosztowne. Jeśli więc przyszły nabywca nieruchomości liczy każdą złotówkę, powinien zdecydować się na nieruchomość, gdzie ewentualnie wymagana jest jedynie lekka kosmetyka. Warto także rozważyć, czy zakup powinien nastąpić z rynku pierwotnego, czy wtórnego.

Spojrzenie długoterminowe

Każdy, kto pragnie zakupić swoje własne i wymarzone mieszkanie powinien wziąć także pod uwagę, czy wiąże swoją przyszłość z miejscem, w którym aktualnie się znajduje. O ile wzięcie kredytu hipotecznego może okazać się proste, o tyle za kilka lat może okazać się, że właściciel nieruchomości chciałby znaleźć inną. Należy więc zadać sobie pytanie, czy dane mieszkanie jest inwestycją w przyszłość, czy jedynie chwilowym kaprysem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here