Bankowość internetowa dla nastolatków — to musisz wiedzieć

bankowosc internetowa dla nastolatkow-to musisz wiedziec

Bankowość internetowa to nowoczesny kanał zarządzania usługami bankowymi, szczególnie popularny wśród osób młodych i… nastolatków. Co warto wiedzieć o bankowości internetowej dla nastolatków? Jak zapewnić młodym ludziom pełne bezpieczeństwo bankowania w sieci? Podpowiadamy.

Umiejętność zarządzania własnymi finansami to jedna z najważniejszych kompetencji młodych ludzi, przydatna zwłaszcza w momencie startu w dorosłość. Biorąc pod uwagę fakt, że współczesny system edukacji pozostawia w tej kwestii sporo do życzenia, praktycznymi edukatora często stają się… rodzice. Wypłacając dziecku kieszonkowe, zakładając konto dla dzieci i wprowadzając latorośl w meandry działania bankowości internetowej, dają mu to, co bardzo ważne — bezcenny kapitał na przyszłość.

Bankowość internetowa dla młodych

Bankowość internetowa to jedna z form bankowości elektronicznej. Korzystający z niej klienci mogą samodzielnie realizować operacje bankowe (wykonywać przelewy, ustawiać zlecenia stałe, opłacać rachunki) przy pomocy urządzeń elektronicznych (komputera, laptopa czy tabletu) z dostępem do internetu. Z powodu nowoczesnego charakteru, wykorzystującego cyfrowe technologie chętnie korzystają z niej przede wszystkim osoby młode, w tym nastolatki. Choć nie mogą zaciągać kredytów, chętnie korzystają z kont bankowych dla młodych, dostosowanych do ich potrzeb i stylu życia.

Czym jest konto dla młodzieży?

Konto młodzieżowe to rodzaj rachunku bankowego przeznaczony dla osób w wieku od 13 do 18 lat. Ze względu na fakt, że osoba niepełnoletnia ma ograniczoną zdolność do czynności prawnych, założenie takiego konta wymaga zgody rodzica (opiekuna prawnego). Korzystanie z konta młodzieżowego nie różni się szczególnie od korzystania z tradycyjnego „dorosłego” ROR-u. Poza brakiem możliwości zaciągnięcia kredytu młody człowiek może swobodnie wykonywać inne operacje — realizować przelewy, wypłacać pieniądze z bankomatu czy wpłacać gotówkę we wpłatomacie.

Jak wybrać najlepsze konto bankowe dla dziecka?

Dobre konto bankowe dla młodych powinno być dostosowane do specyficznych potrzeb najmłodszych użytkowników. Analizując oferty poszczególnych banków, warto więc zwrócić uwagę przede wszystkim na:

  • koszty prowadzenia konta i wydania karty płatniczej. Dla młodych ludzie, którzy z reguły nie zarabiają jeszcze własnych pieniędzy, każda złotówka jest na wagę złota. Dobre konto bankowe dla młodych powinno być bezwarunkowo darmowe. Dotyczy to zarówno prowadzenia rachunku, jak również wydania i użytkowania karty płatniczej dla dziecka;
  • możliwość wykonywania płatności mobilnych. Nastolatki chętnie korzystają nie tylko z bankowości internetowej, ale także mobilnej. Dla tej grupy klientów szczególnie ważna jest więc możliwość wykonywania płatności mobilnych – BLIK-iem, Google Pay, Apple Pay;
  • możliwość otwarcia konta online. Możliwość otwarcia konta przez internet znacząco ułatwi i skróci cały proces. W ten sposób pomoże oszczędzić czas zwłaszcza dorosłym, niezbędnym w procesie zakładania konta bankowego dla niepełnoletnich;
  • dodatkowe korzyści i możliwości. Aby przyciągać młodych klientów, wiele banków nie tylko maksymalnie ogranicza opłaty za korzystanie z konta i podstawowe operacje bankowe, ale także oferuje użytkownikom dodatkowe korzyści i możliwości. Mogą to być bonusy za założenie konta, programy moneyback, rabaty na zakupy u partnerów banku czy bonusy na koncie oszczędnościowym;
  • możliwość otwarcia konta, nawet jeśli rodzic ma rachunek w innym banku. Nie wszystkie banki umożliwiają założenie konta dla nastolatków, jeśli rodzic nie ma rachunku w tej samej instytucji. Jeśli nie chcesz zakładać kolejnego ROR-u, koniecznie zwróć uwagę na tę kwestię.

Bezpieczne korzystanie z bankowości internetowej

Jeśli Twoje dziecko aktywnie korzysta z bankowości internetowej, zadbaj o to, aby robiło to w pełni bezpiecznie. Choć banki każdego dnia dokładają starań, aby maksymalnie zabezpieczyć pieniądze i dane osobowe swoich klientów, odpowiedzialność powinna leżeć po dwóch stronach. Uczul nastolatka, aby nigdy nie podawał nikomu swoich danych logowania ani PIN-u do karty. Poproś także, aby korzystając z bankowości mobilnej, nie łączył się z ogólnodostępnymi, niezabezpieczonymi hasłem sieciami internetowymi.

Poprzedni artykułCo powinniśmy wiedzieć na temat reklamy na Facebooku?
Następny artykułDlaczego warto rozwijać kompetencje menedżerskie swoich pracowników?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj