Biała lista VAT – lepiej wiedzieć więcej

Konieczność odprowadzania różnego rodzaju podatków oraz danin jest obowiązkiem zarówno osób fizycznych jak i podmiotów gospodarczych. Warto więc wywiązywać się z tych obowiązków sumiennie oraz na czas. To nas uchroni przed przykrymi niespodziankami w przyszłości. W skrajnej sytuacji mogą to być poważne konsekwencje karno-skarbowe. Im więcej wiemy na dany temat, tym łatwiej nam się zachować tak, aby wszystkie nasze powinności zostały wypełnione.

Jeśli mamy więc status podatnika VAT, to także w tym wypadku musimy dopełnić wszelkich formalności, by uczynić zadość obowiązkom, które na nas spoczywają. Warto więc wiedzieć czym jest biała lista VAT i co trzeba zrobić, by nasze sprawy finansowe były bez zarzutu. Informacje na ten temat najłatwiej nam będzie znaleźć w Internecie – co do tego nie ma żadnych wątpliwości.

Biała lista VAT – warto wiedzieć więcej

Biała lista podatników VAT to lista, która jest dostępna w Internecie od 2019 roku. Jest to oficjalny oraz dostępny za darmo wykaz podatników VAT, na którym znajdziemy każdego podatnika VAT oraz wszelkie jego dane, które będą nam niezbędne do jego identyfikacji, czyli np. numer REGON czy też numery rachunków rozliczeniowych w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, której podmiot może być członkiem, otwartych w związku z prowadzoną działalnością. Z wykazu podatników VAT korzystają więc liczne osoby zajmujące się działalnością gospodarczą na terenie całego kraju.

Podatek VAT jest podatkiem, który musi być rozliczany ściśle według reguł, tak abyśmy mieli pewność, że pieniądze wpłyną na dobry rachunek bankowy. Biała lista podatników VAT nie zawiera np. imiennych rachunków osób, które nie są związane z działalnością gospodarczą. Biała lista VAT służy więc do szybkiego sprawdzenia faktycznego stanu, z jakim mamy do czynienia w związku z daną transakcją vatowską. Znajdziemy tam także sporo szczegółowych danych, które trzeba zawrzeć w zgłoszeniu identyfikacyjnym do rejestru VAT. Będziemy więc wiedzieć, czy ktoś jest nadal w wykazie podatników VAT, czyli czy jest czynnym podatnikiem VAT.

Podatnik VAT czynny – powinności trzeba wypełnić

Na białej liście podatników VAT znajdziemy ich numery identyfikacji podatkowej oraz całą historię potencjalnych skreśleń, czy też przywróceń dp grona podatników VAT. Znajdziemy tam także: spis nazwisk osób uprawnionych do reprezentowania podmiotu na zewnątrz, skład organu uprawnionego do tego typu działań, czy też adnotację o posiadaniu numeru w Krajowym Rejestrze Sądowym. Cała lista jest udostępniana w Internecie przez osobę do tego uprawnioną, czyli szefa Krajowej Administracji Skarbowej. Dostęp do danych związanych z płatnikami VAT jest niezbędny do płynnego rozliczania się w działalności gospodarczej, m.in.: kosztów uzyskania przychodu, itp. Wszelkie zmiany oraz inne działania na liście wymagają złożenia odpowiednich oświadczeń w konkretnych urzędach, dzięki którym można np. zmienić numer rachunku bankowego.

Podatnicy VAT korzystają więc z białej listy VAT na co dzień, by np. sprawdzić czy dany podmiot miał odmowy rejestracji w przeszłości, itp. Dane takie można sprawdzić online do pięciu lat wstecz. W przypadku zarejestrowanych podatników VAT zyskujemy więc pewność, że mamy do czynienia z realnie istniejącymi kontrahentami, a dzięki temu że lista jest dostępna online, możemy to sprawdzić w kilkanaście sekund. Warto więc korzystać z takich udogodnień, by sprawdzić status podatnika, z którym właśnie zamierzamy przeprowadzić transakcję. Dzięki temu nasze działania będą legalne oraz bezpieczne.

Poprzedni artykułSamotnie wychowujący dziecko w przepisach podatkowych – zmiany i Nowy Ład
Następny artykułJak odpowiednio kupić mieszkanie w Krakowie?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj