Czy będąc seniorem można wnioskować o szybką gotówkę?

czy będąc seniorem można wnioskować o szybką gotówkę

Potrzeby i problemy miewamy w każdym wieku. Dlatego nic dziwnego, że będąc na rencie lub emeryturze, zastanawiamy się, czy możemy skorzystać ze wsparcia finansowego, jakie oferują instytucje finansowe. W przypadku banków, które posiadają odgórne wytyczne, do jakiego wieku mogą udzielać kredytów, uzyskanie środków może być utrudnione. Jak wygląda sytuacja w przypadku instytucji pozabankowych?

Jakie czynniki podlegają badaniu zdolności kredytowej?

Zarówno banki, jak i instytucje pozabankowe przed udzieleniem wsparcia finansowego w postaci kredytu lub pożyczki sprawdzają wiarygodności konsumenta i jego zdolność kredytową. Do oceny zdolności kredytowej branych jest szereg czynników. Aby otrzymać kredyt lub pożyczkę sprawdzana jest nasza sytuacja finansowa, czyli wysokość dochodów i forma ich pozyskiwania, koszty utrzymania związane z prowadzeniem gospodarstwa domowego oraz liczba osób wchodząca w jego skład. Ponadto weryfikowane są nasze obecne zobowiązania (kredyty, raty, leasingi itd.) i raport dotyczący historii kredytowej pochodzący z Biura Informacji Kredytowej. Kolejnymi składowymi, jakie są poddawane ocenie zdolności kredytowej konsumenta, są również kwestie wieku wnioskodawcy, okres kredytowania i wysokość kredytu.

Dlaczego wiek konsumenta ma znaczenie?

Przed udzieleniem kredytu lub pożyczki zarówno banki, jak i instytucje finansowe muszą się upewnić, że przekazane nam środki zostaną zwrócone w ustalonym w umowie terminie. Dlatego, aby zminimalizować ryzyko, przeprowadzają dogłębną analizę naszych możliwości. Bez dokonania weryfikacji ryzyko byłoby zbyt duże. Również wiek ma w tym przypadku duże znaczenie. Idealnym klientem dla instytucji finansowych jest osoba w średnim wieku, zatrudniona na umowę o pracę i doświadczenie, które w chwili utraty posady pozwoli na ponowne jej szybkie znalezienie. Konsumenci będący w powyższej sytuacji życiowej rokują najlepiej – nawet w chwili kryzysu zawodowego i finansowego prędko wrócą na rynek pracy. Dzięki temu kredytodawcy mają przekonanie, że pożyczone środki zostaną oddane wraz z ustalonymi kosztami dodatkowymi.

Czy będąc seniorem można wnioskować o szybką gotówkę?

Co zatem z osobami w podeszłym wieku? Jak na wnioski o szybką gotówkę reagują instytucje finansowe? W przypadku seniorów wiele zależy od tego, do kogo zwrócą się z prośbą o pieniądze, na jaki cel chcą je przeznaczyć i o jaką kwotę będą się strać. Każda instytucja finansowa samodzielnie ustala maksymalny wiek klienta, zaś wnioski kredytowe są rozpatrywane indywidualnie. Wniosek o kredyt hipoteczny złożony przez seniora do banku zapewne zostanie odrzucony. Komisja Nadzoru Finansowego wydała rekomendacje dla banków do określania maksymalnego okresu spłaty kredytów hipotecznych. Rekomendowany okres to 25 lat.

Dlatego osoba w podeszłym wieku, nie kwalifikuje się do tego rodzaju zobowiązania. Również w przypadku kredytów gotówkowych na okres 10 lat, możemy spodziewać się, że bank wyda decyzję odmowną. W przypadku kredytów i pożyczek krótkoterminowych opiewających na niższe kwoty szanse na gotówkę dla seniora są sporo wyższe. Na ogół każdy wniosek rozpatrywany jest indywidualnie. Jednakże banki są zobowiązane przepisami prawa do surowej dyscypliny w zakresie ograniczania ryzyka. Inaczej jest w instytucjach pozabankowych, które oprócz ustaw, których zobowiązane są przestrzegać, mogą wewnętrznie ustalać kryteria przyznawania środków. Instytucja pozabankowe, ze względu na bardziej liberalne uregulowania mają również większą swobodę w zakresie oceny zdolności kredytowej swoich potencjalnych klientów. Dlatego po kontakcie z pracownikiem danej instytucji nawet osoba mająca 70 lat ma spore szanse na otrzymanie pożyczki.

Poprzedni artykułAtrakcyjne apartamenty i wille w Hiszpanii
Następny artykułDlaczego warto skorzystać z prawnika podczas rozwodu?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj