Umowy w obrocie gospodarczym są codziennością przedsiębiorcy. Sporządza się je po to, aby zabezpieczyć interesy obu podmiotów podpisujących dokument i umawiających się na świadczenie usług, sprzedaż czy wynajem. W tym artykule wyjaśniamy, czego najczęściej dotyczą umowy w obrocie gospodarczym, kiedy i jak je sporządzić.
Umowa w obrocie gospodarczym – co to znaczy?
Umowa gospodarcza to nic innego, jak pisemne porozumienie stron, które określają wzajemne prawa i obowiązki. Istnieje kilka kwalifikacji, według których można podzielić umowy w obrocie gospodarczym. Najczęściej wyróżnia się:
- umowy jednostronnie profesjonalne – dotyczą one obrotu konsumenckiego i zawieramy je w sytuacji, gdy jedną stroną jest przedsiębiorca a drugą osoba fizyczna posiadająca prawa konsumenta;
- umowy dwustronnie profesjonalne – powstają wówczas, gdy obie strony zajmują się prowadzeniem działalności gospodarczej
Umowy w obrocie gospodarczym mogą dotyczyć m.in.:
- sprzedaży;
- dostawy, dystrybucji;
- spedycji, przewozu, magazynowania;
- nabycia ruchomości i nieruchomości;
- najmu i dzierżawy lokali komercyjnych, biurowych, magazynowych, mieszkalnych;
- generalnego wykonawstwa, wykonawstwa;
- umów budowlanych, projektowych, deweloperskich;
- umów drogowych;
- umów spółek cywilnych i spółek prawa handlowego;
- umów zlecenia, o dzieło, o świadczenie usług;
- umów marketingowych.
Jak przygotować umowę w obrocie gospodarczym?
Sporządzanie umów w obrocie gospodarczym zaczynamy od określenia stron, które zawierają porozumienie. Należy także precyzyjnie wyjaśnić, czego dotyczy konkretny dokument i na co te strony się umawiają. Jeżeli mamy do czynienia z umową spółki, musimy jednoznacznie określić przedmiot jej działalności, zasady jej rozwiązania, a także prawa i obowiązki wspólników.
Innym przykładem umowy w obrocie gospodarczym są kontrakty dotyczące dzierżaw i najmów. Zawiera się je bardzo często już na początku prowadzenia działalności, ponieważ dotyczą m.in. lokali, które służą nam do prowadzenia firmy. W takim przypadku konieczne jest jak najszybsze ustalenie kwestii związanych z czynszem, użytkowaniem powierzchni oraz obowiązkami obu stron z tego wynikającymi.
Co powinna zawierać umowa w obrocie gospodarczym?
Podsumowując, wyjaśnijmy, jakie podstawowe elementy powinny zostać zawarte w umowie handlowej. Jest to:
- Określenie stron umowy,
- Określenie praw i obowiązków obu stron,
- Określenie terminu, w którym obowiązuje umowa,
- Ustalenie, czy umowę można rozwiązać przed terminem i w jaki sposób,
- Opisanie świadczonych w ramach umowy usługi lub oferowane produkty,
- Ustalenie sposobów rozliczenia finansowego,
- Określenie kar umownych,
- W przypadku umowy w obrocie gospodarczym z podmiotem z innego kraju, należy wskazać właściwy system prawny i wersję językową kontraktu w obrocie gospodarczym.
Warto wspomnieć, że zwłaszcza umowy spółek bywają skomplikowane i wymagające. Podczas ich przygotowania liczy się precyzja, dzięki której nie dopuścimy do różnych interpretacji. W przypadku tego typu umów warto zasięgnąć więc profesjonalnej konsultacji prawnej.
Niezbędnych informacji prawnych do przygotowania publikacji dostarczyła kancelaria Anna Stępień – https://kancelaria-annastepien.pl/co-robimy/umowy-i-kontrakty-w-obrocie-gospodarczym/