Jak skutecznie i zgodnie z prawem pozbyć się makulatury?

Zniszczone i zużyte wyroby papiernicze pojawiają się w bardzo wielu różnych gałęziach przemysłu. Ponieważ pozyskiwanie nowego papieru oznacza najczęściej konieczność wycinki drzew i niszczenia ekosystemu, praktykuje się zbieranie makulatury i przekazywanie jej na przemiał. Dzięki temu powstaje surowiec, którego można użyć do produkcji nowych wyrobów. Jednak pozbycie się makulatury nie takie proste, trzeba spełnić szereg wymagań prawnych. Tylko w ten sposób proces ten będzie legalny i nie spowoduje powstania konsekwencji skarbowych.

Co można oddać na makulaturę?

Zacznijmy od sprawdzenia co tak naprawdę przedsiębiorstwa najczęściej oddają do skupu makulatury. Otóż są to przede wszystkim stare i zdezaktualizowane książki z bibliotek, które nie nadają się już do innych celów. Makulatura powstaje w ogromnych ilościach w przemyśle drukarskim, gdzie wykorzystywana jest do testów urządzeń drukujących, zanim zacznie być produkowany właściwy nakład (więcej na https://zeme.com.pl/makulatura/). Tyczy się to również filatelistyki, gdzie na przemiał idą wadliwie wykonane znaczki pocztowe, czy w końcu przedsiębiorstw wydawniczych. Te zmuszone są pozbywać się w ten sposób nakładów, które się nie sprzedały.

Na makulaturę oddać można również kartony, skupowane są bowiem nie tylko wyroby stricte papiernicze. Stąd wiele przedsiębiorstw zajmujących się pakowaniem towarów korzysta z możliwości pozbycia się uszkodzonych kartonów właśnie w ten sposób. Tyczy się to przede wszystkim firm kurierskich i przewożących przesyłki pocztowe, oraz samej państwowej Poczty.

Czy na makulaturze można zarobić?

Cena jaką można dostać na skupie makulatury nie jest oszałamiająca z perspektywy przeciętnego człowieka. Jednak firmy, które są w stanie dostarczyć nawet kilkanaście lub kilkadziesiąt ton miesięcznie, mogą już zarobić niemałe pieniądze. Cena makulatury waha się w okolicach od 0,15zł do 0,20zł za kilogram w przypadku kartonów (więcej szczegółów pod adresem https://zeme.com.pl/makulatura-cena/). Natomiast skup papieru (tzw. makulatura gazetowa) to już kwoty w okolicach 0,50zł/kg. Jeżeli przedsiębiorstwo sprzedaje duże ilości, może liczyć na wyższe ceny.

Pytanie, które zadaje sobie wielu właścicieli firm, dotyczy kwestii konieczności odprowadzania podatku VAT od sprzedanej makulatury. Otóż są dwie możliwości, by legalnie pozbyć się niepotrzebnego papieru. Pierwszy to oddanie za darmo, w takim przypadku nie ma konieczności wystawiania faktur, a więc również zapłaty podatku. Jak natomiast wygląda ta kwestia, jeśli interesuje nas sprzedawana makulatura a VAT? Niestety od listopada roku 2019 nie można już stosować tzw. odwrotnego obciążenia i składać informacji VAT-27. Pozostaje rozliczenie na zasadach ogólnych, a więc odprowadzenie VAT w wysokości 23%. Dowiedz się więcej na stronie: https://zeme.com.pl/makulatura-vat/

Poprzedni artykułKarta wielowalutowa — czym jest i na co zwrócić uwagę przy wyborze?
Następny artykułAtrakcyjne apartamenty i wille w Hiszpanii

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj