Jaki jest zakres ochrony ubezpieczeniowej?

Zakres ochrony ubezpieczeniowej jest różny w zależności od wybranej polisy. Skąd czerpać informacje o tym, co oferuje nam firma ubezpieczeniowa? Kluczowym dokumentem jest tu OWU, czyli Ogólne Warunki Ubezpieczenia.

OWU – co tam znajdziemy?

Pierwszym krokiem przed złożeniem podpisu na umowie ubezpieczeniowej jest poznanie warunków ubezpieczenia, które są zwarte w OWU. Każda firma ubezpieczeniowa ma obowiązek przedstawić taki dokument po to, aby klient mógł zapoznać się z najważniejszymi informacjami dotyczącymi kupowanej polisy.

W OWU jest wszystko, co dotyczy polisy, czyli zakres ochrony, suma odszkodowania, wyłączenia odpowiedzialności, zasady wypłaty środków. Im szerszy zakres ochrony, tym wyższa składka, dlatego wielu klientów wybiera najtańsze opcje. Wiąże się to z ryzykiem, że w razie nieprzewidzianego zdarzania nie dostaną żadnych pieniędzy, ponieważ ich polisa właśnie takich wydarzeń nie obejmowała.

A nie jest to wcale rzadki przypadek. Podstawowa polisa turystyczna może na przykład wykluczać urazy, do jakich doszło podczas uprawiania niektórych sportów, albo nie pokrywa kosztów transportu medycznego z krajów spoza UE. Polisa zdrowotna też nie obejmuje wszystkich szkód i chorób, więc konieczne może być wykupienie dodatkowego pakietu.

Osoby wykonujące ryzykowne zawody, jak monter czy marynarz, powinny zainteresować się ubezpieczeniami specjalistycznymi, na przykład z oferty Asdori.pl, właśnie po to, by uzyskać pełną ochronę, biorąc pod uwagę szczególne warunki pracy.

Czego nie może zabraknąć w polisie?

Podstawową informacją jest zakres ochrony ubezpieczeniowej. W dobrym towarzystwie ubezpieczeniowym polisę można spersonalizować, tak by uwzględniała ona nawet bardzo nietypowe wydarzenia, na które jednak ten konkretny klient może być narażony.

Druga ważna informacja to okres obowiązywania umowy, bo nie zawsze jest tak, że polisa chroni już od pierwszego dnia, albo dodatkowe pakiety wygasają wcześniej niż podstawowa ochrona. Warto też sprawdzić, co się dzieje, jeśli składka nie została odprowadzona w terminie.

Kolejna kwestia to wyłączenia – w umowie jest jasno określone, w jakich okolicznościach ubezpieczyciel nie wypłaci pieniędzy. Wreszcie sprawy formalne, czyli zasady dotyczące wpłacania składek, suma świadczeń, warunki wypłaty oraz sposób, w jaki klient może wypowiedzieć polisę.

Poprzedni artykułNowoczesne konta dla młodych – co oferują i ile kosztują?
Następny artykułPrezentacja firmy na targach

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj