Jakie zmiany na rynku pracy czekają nas w 2020 roku?

Rynek pracy zmienia się z każdym rokiem. Za jego dynamikę odpowiedzialna jest przede wszystkim sytuacja gospodarcza, ale nie bez znaczenia pozostają także trendy w zatrudnieniach czy wymagania specjalistów względem oferowanych przez firmy warunków. Jak będzie kształtował się rynek pracy w 2020 roku i czego mogą spodziewać się osoby aktywne zawodowo?

Wzrost płacy minimalnej o 350 zł brutto

Początek roku przyniósł między innymi zmiany w sektorze płac. Nowymi ustaleniami objęta została płaca minimalna, która względem ubiegłego roku wzrosła o 350 zł brutto. Obecnie najniższa pensja wynosi 2 600 zł brutto, co daje około 1 923 zł „na rękę”. Korzystniejszymi stawkami mogą cieszyć się także osoby otrzymujące płacę godzinową – w 2020 roku wyniesie ona 17 zł brutto.

Spadek liczby miejsc pracy

Prognozy specjalistów nie napawają optymizmem – w nowym roku może dojść do znacznej redukcji miejsc pracy. Szacuje się, że ich liczba wyniesie ok. 500 000. Największy wpływ na tę sytuację będzie mieć postępująca automatyzacja, co zaowocuje większą liczbą robotów w niektórych sektorach gospodarki. Co więcej, niebagatelne znaczenie w tej sytuacji będzie miało także spowolnienie ekonomiczne u naszych zachodnich sąsiadów, które może znacznie wpłynąć na sytuację rodzimego rynku.

Wakaty w sektorach budowlanym i produkcyjnym

Mimo prognozowanego przez analityków spowolnienia gospodarczego zapotrzebowanie na wykwalifikowanych pracowników budowlanych nie zmaleje – o zatrudnienie nie będą musiały martwić się m.in. osoby trudniące się wykończeniami wnętrz, wykładaniem posadzek, stolarką budowlaną czy inżynierowie budowy. Nie inaczej będzie w sektorze produkcyjnym. Osoby zainteresowane pracą w branży przemysłowej znajdą zatrudnienie nie tylko w dużych międzynarodowych przedsiębiorstwach (np. takich jak http://bridgestone-stargard.pl/kariera), ale również w mniejszych firmach działających na rynku lokalnym.

Pokolenie Z na rynku pracy

Rok 2020 to także początek zmian pokoleniowych na rynku pracy – do głosu zacznie bowiem dochodzić generacja X. Jej przedstawicielom przyświeca przede wszystkim chęć ciągłego rozwoju i model work-life balance, ale stawiane przez nich wymagania, ze względu na brak doświadczenia, wielu pracodawcom mogą wydawać się za wysokie. Według specjalistów do najbardziej obleganych przez „iksów” branż należeć będą m.in. biotechnologia, IT, działy testerskie, a także stanowiska pracy związane ściśle z nowymi technologiami.

Kompetencje miękkie priorytetem

Z „Bilansu Kapitału Ludzkiego” opracowanego przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości i Uniwersytet Jagielloński wynika, że obok kwalifikacji i wyspecjalizowania się w konkretnych godzinach, to kompetencje miękkie będą przykuwać uwagę pracodawców. Najważniejsze wśród nich to tzw. umiejętności osobiste, do których zaliczyć można doskonałą organizację pracy czy kreatywność, a także umiejętności interpersonalne, wśród których wyróżnia się rozwiniętą komunikację, zaangażowanie w pracę zespołową czy zdolność szybkiego rozwiązywania sytuacji konfliktowych.

***

To jednak nie koniec nowości na rynku pracy w 2020 roku – eksperci zapowiadają także wzrost popularności modelu home office, czyli pracy zdalnej, a także większe zainteresowanie pracą w takich miastach wojewódzkich jak Warszawa czy Katowice.

Poprzedni artykułJak wygląda realizacja kompleksowych kampanii promocyjnych?
Następny artykułDla kogo potrzebne jest ubezpieczenie autocasco?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj