Kierowca zawodowy. Jakie uprawnienia zagwarantują Ci najlepsze zarobki za granicą?

Kierowca zawodowy to wciąż zawód deficytowy. Praca dla kierowców za granicą i w Polsce czeka na chętnych. Większe zarobki czekają na nich poza granicami kraju. Ich wysokość zależy od wielu czynników. Pod uwagę brane jest zarówno doświadczenie, jak i posiadane uprawnienia. Dowiedz się, jakie kursy warto ukończyć, żeby otrzymać dobrą pensję jako kierowca.

Podstawa – prawo jazdy. Jakie kategorie dają największe możliwości?

Żeby rozpocząć pracę jako kierowca zawodowy, musisz przede wszystkim mieć prawo jazdy odpowiedniej kategorii. Jeśli chcesz pracować jako kierowca aut osobowych, to wystarczy jedynie prawo jazdy kategorii B. Zapotrzebowanie na takich kierowców jest jednak niewielkie. Poszukiwani są przede wszystkim kierowcy kategorii C i C+E.

Prawo jazdy kategorii C uprawnia do prowadzenia pojazdów o masie całkowitej powyżej 3,5 tony, za wyjątkiem autobusów. O wiele większe możliwości daje kategoria C+E, która pozwala na prowadzenie zespołu pojazdów, który jest złożony z pojazdu kategorii C i przyczepy. Ta kategoria daje najwięcej możliwości, ponieważ praca kierowcy tira czeka w wielu krajach i jest całkiem dobrze opłacana. Dlatego, choć zrobienie tych uprawnień sporo kosztuje, warto w nie zainwestować. Koszty szybko się zwrócą, bo np. zarobki kierowcy tira w Niemczech są co najmniej dwukrotnie wyższe niż w Polsce.

Uprawnienia dodatkowe – jakie warto zrobić

Kierowca zawodowy oprócz odpowiedniego prawa jazdy, powinien mieć także odpowiednie kompetencje. Przydadzą się też dodatkowe uprawnienia, dzięki którym praca dla kierowcy ciężarówki w Niemczech znajdzie się błyskawicznie i będzie nieźle płatna.

Kwalifikacje uprawniające do przewozu rzeczy

Każdy kierowca zawodowy samochodów ciężarowych musi obecnie posiadać świadectwo kwalifikacji zawodowej. Otrzymasz je po zaliczeniu odpowiedniego kursy i zdaniu państwowego egzaminu. Świadectwo jest ważne 5 lat i po tym okresie należy je odnowić.

W prawie jazdy kwalifikacje uprawniające do przewozu rzeczy są oznaczone kodem 95.

Uprawnienia ADR

Pracodawcy bardzo chętnie zatrudniają kierowców, którzy posiadają uprawnienia ADR, czyli do przewozu materiałów niebezpiecznych. Zarobki kierowcy w Niemczech, Polsce czy innych krajach są dużo wyższe, gdy może on przewozić takie substancje jak materiały wybuchowe, zapalne, żrące czy promieniotwórcze.

Uprawnienia na HDS

Uprawnienia HDS, czyli na obsługę hydraulicznego dźwigu samochodowego są niezwykle przydatne. Jeśli ma je kierowca C+E, Niemcy bardzo chętnie go zatrudnią. Będzie mógł obsługiwać pojazdy, które przewożą ciężkie materiały, np. budowlane. Dzięki temu może zwykle liczyć na nieco wyższe zarobki.

Prowadzenie wywrotek i chłodni

Aby prowadzić wywrotki i chłodnie nie są wprawdzie potrzebne specjalne uprawnienia. Wystarczy prawo jazdy odpowiedniej kategorii. Do chłodni możesz zrobić szkolenie z obsługi urządzeń chłodniczych na samochodzie. Ale zarobki zależą przede wszystkim od doświadczenia.

Podobna sytuacja jest z wywrotkami. Wprawdzie wystarczy zawodowe prawo jazdy na ciężarówki, ale przyda się szkolenie na wywrotki. Doświadczonego kierowcę wywrotki Niemcy zatrudnią bardzo chętnie.

Uprawnienia BDF

Coraz częściej poszukiwany jest też kierowca BDF, Niemcy bardzo chętnie zatrudniają fachowców, którzy potrafią obsługiwać tego typu wymienne nadwozia. Zrobienie kursu obsługi BDF, który często połączony jest ze szkoleniem jazdy przyczepą z osią skrętną, bardzo pomaga w znalezieniu dobrze płatnej pracy.

W Niemczech i wielu innych europejskich krajach ten system nadwozi jest coraz popularniejszy, co przekłada się na zwiększone zapotrzebowanie na kierowców z tą umiejętnością.

Znajomość języka obcego

Jeśli zamierzasz pracować za granicą, powinieneś poznać choć podstawy języka obcego. Może to być język kraju, w którym zamierzasz pracować lub dość uniwersalny angielski. Wprawdzie jeśli jest doświadczony kierowca kat. C, Niemcy bez języka też go zatrudnią, ale będzie miał on problem z porozumiewaniem się i może dostać nieco niższe zarobki.

Znajomość języka obcego pozwala nie tylko na poprawne wykonywanie poleceń, ale też ułatwia załatwianie wielu spraw.

Podsumowanie

Ogłoszeń typu „praca dla kierowcy C+E Niemcy” jest bardzo dużo. Jednak oferowane zarobki w dużej mierze zależą od posiadanego przez kierowcę doświadczenia i rozmaitych uprawnień. Kierowca z uprawnieniami ADR czy doświadczeniem na wywrotce może liczyć na dużo większe zarobki. Większa liczba uprawnień zwykle przekłada się na lepszą płacę.

Szukając pracy dla kierowcy zawodowego możesz skorzystać z usług wyspecjalizowanych agencji. Są one szczególnie polecane osobom, które nie znają języka, ponieważ nie tylko zaproponują odpowiednią pracę, ale pomogą z wypełnieniem niezbędnych dokumentów. Często mają też polskojęzyczny dział dyspozytorów, co dodatkowo ułatwia cały proces.

Poprzedni artykułKoszty uzyskania przychodu – czym są?
Następny artykułProfesjonalne firmy budowlane i szeroki wachlarz usług

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj