Klamki drzwiowe – czym kierować się przy wyborze?

Mogłoby się wydawać, że klamki do drzwi to niezbyt ważny element wyposażenia domu. Trzeba jednak wiedzieć, że mają one ogromne znaczenie. Dlatego przed zakupem klamek należy dokładnie przeanalizować jaki ich rodzaj sprawdzić się najlepiej. Zarówno pod kątem praktycznym, a jak i dekoracyjnym.

Wybór klamek

Wybierając klamki drzwiowe pod uwagę należy wziąć kilka istotnych czynników. Po pierwsze, jest to ciężar klamki. Klamka swoim ciężarem zawsze powinna być dopasowana do rodzaju drzwi. Ma to bowiem istotny wpływ na późniejszy komfort otwierania i zamykania drzwi. Dlatego jeśli posiada się dość duże i ciężkie drzwi, to pamiętać należy, aby klamka nie była zbyt lekka. Wybierając klamki drzwiowe zwrócić należy uwagę także na to czy posiada się drzwi prawoskrzydłowe czy lewoskrzydłowe. Zły dobór klamki spowoduje brak możliwości jej montażu. Ważne jest także to czy posiadane drzwi mają zamek. Jeśli tak to klamka musi być dopasowana tak, aby współgrała z zamkiem.

Materiał wykonania

Klamki drzwiowe wykonywane są z różnych materiałów. Jest to także niezwykle istotne przy ich wyborze. Najbardziej popularnym rodzajem klamek do drzwi są klamki aluminiowe. Są niezwykle wytrzymałe oraz lekkie. Dzięki możliwości zastosowania różnych rodzajów ich wykończenia mogą one stanowić istotny element dekoracyjny pomieszczenia. Klamki do drzwi produkowane są także z niklu. Jest do trwały i wytrzymały materiał, jednak pamiętać należy, iż niektóre osoby mogą mieć uczulenie na nikiel. Innym materiałem, z którego często produkuje się klamki drzwiowe jest mosiądz. Z tego materiału najczęściej produkuje się klamki ozdobne.

Kształt klamek

Dokonując zakupu klamek do drzwi pod uwagę należy wziąć także ich kształt. Na rynku dostępne są klamki do bardzo różnych kształtach. Inne do pokojów, inne do sypialni czy łazienki i WC. Wybierając konkretny kształt zwrócić należy przede wszystkim uwagę na wystrój domu i pomieszczeń. Klamki muszą bowiem estetycznie pasować do wnętrza domu. Jeśli dom urządzony jest w sposób minimalistyczny, wówczas wówczas bardzo dobrym rozwiązaniem mogą być klamki z kwadratowym lub okrągłym szyldem oraz z prostym uchwytem. W przypadku pomieszczeń urządzonych w stylu rustykalnym lepiej będzie zastosować inne rozwiązaniem. W tym przypadku dobrym wyborem będą mocne i solidne klamki. Idealnie sprawdzą się klamki z różnego rodzaju elementami dekoracyjnymi. Jeśli chodzi o sam kształt klamki to w tym przypadku najlepszym rozwiązaniem będą klamki podłużne. Warto jeszcze wspomnieć o domach urządzonych w stylu nowoczesnym. W tym przypadku warto zdecydować się na klamkę o oryginalnym uchwycie.

Klamka a drzwi

Klamka nie tylko powinna pasować do wystroju pomieszczenia, ale oczywiście także do samych drzwi. Drzwi drewniane z przeszkleniem najlepiej jest wyposażyć w klamki z prostych uchwytem i okrągłym szyldem. W przypadku drzwi lekkich i jednokolorowych warto jest postawić na klamki w tym samym kolorze, ale również można postawić na kontrast kolorystyczny. Dobrze w tym przypadku mogą sprawdzić się klamki z kwadratowym szyldem.

Poprzedni artykułCorporate wellness – na czym polega i jakie ma zalety?
Następny artykułGdzie spędzić wakacje w listopadzie?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj