W procesie zarządzania zasobami ludzkimi niezwykle istotną rolę odgrywa starannie zaplanowana i prawidłowo wdrożona strategia motywowania. Dzięki niej można budować zaangażowanie u poszczególnych członków kadry, a także konsekwentnie podwyższać jego poziom. Czym jest motywacja pracownicza i dlaczego ma tak duże znaczenie w kontekście funkcjonowania współczesnych organizacji? Już teraz sprawdź, co robić, aby skutecznie motywować swój zespół! Wkrótce przekonasz się, że tego typu działania okażą się korzystne zarówno dla jednej, jak i drugiej strony – razem będziecie czerpać radość z uzyskiwanych efektów.
Czy Twoi pracownicy są odpowiednio zmotywowani do pracy?
Motywacja pracownicza – jaka jest definicja tego pojęcia? Najczęściej wskazuje się, że jest to stan gotowości do podjęcia przez osoby zajmujące różne stanowiska określonych działań związanych z ich aktywnością zawodową. Tworzy go ogół czynników wewnętrznych lub zewnętrznych wpływających na podejmowane przez człowieka decyzje i kierujących jego zachowaniem.
Kształtowanie motywacji jest złożonym procesem, któremu warto poświęcić czas oraz energię. Dzięki temu wśród pracowników nie pojawi się nuda, wypalenie zawodowe, utrata wiary we własne możliwości i ogólne zniechęcenie. Zamiast tego będą oni z pełną świadomością podchodzili do powierzonych im obowiązków, zadbają o rozwój swoich kompetencji i poczują emocjonalną więź z firmą, w której znaleźli zatrudnienie. Widać więc, że jest to gra warta świeczki, a przemyślana strategia motywowania pracowników może zdziałać wiele dobrego.
Motywacja pracownicza – w jaki sposób można skutecznie na nią wpływać?
Jak połączyć cele poszczególnych pracowników z celami całej organizacji? Co robić, żeby obrana strategia motywowania sprawdzała się w praktyce? Motywacja pracownicza może być wspierana na wiele sposobów. Niektóre z metod wymagają wygospodarowania środków finansowych, z kolei inne są całkowicie bezpłatne. Wybór dogodnej opcji zależy więc od sytuacji oraz budżetu, jakim się dysponuje.
Aktualnie największą popularnością cieszy się wręczanie pracownikom prezentów i nagród w postaci przedpłaconych kart premiowych oraz podarunkowych, bonów albo e-voucherów. Na motywację oraz dobre zdrowie i samopoczucie zespołu można wpływać także poprzez dofinansowanie spożywanych w pracy posiłków. Inne techniki motywowania to: udzielanie publicznych pochwał, przekazywanie informacji zwrotnej, jak również inspirowanie do rozwoju (np. poprzez możliwość udziału w szkoleniach i kursach). Rozwiązań jest wiele, dlatego kompleksowe i spersonalizowane podejście jest w tym przypadku ważnym składnikiem przepisu na sukces.
Zasady efektywnego motywowania pracowników – podsumowanie
Pracownicy zmotywowani do rzetelnego wywiązywania się ze swoich zawodowych obowiązków stanowią wartość dodaną każdej firmy, bez względu na jej wielkość. W miejscu pracy, w którym panują sprzyjające warunki, mogą zaspokajać osobiste ambicje, a odnosząc indywidualne sukcesy, przyczyniają się do realizacji ustalonych przez organizację celów biznesowych. Dowodzisz grupą ludzi? Twoją uwagę powinna przyciągać odczuwana przez nich motywacja pracownicza. Pamiętaj, aby na bieżąco podnosić jej poziom za pomocą dostępnych narzędzi i technik (zarówno tych tradycyjnych, jak i nowoczesnych). Nie zapomnij przy tym o dostosowaniu podejmowanych działań do rzeczywistych potrzeb poszczególnych osób – odkryjesz je w trakcie rozmowy w cztery oczy albo podczas analizy wyników przeprowadzonej wcześniej anonimowej ankiety.
Źródło zdjęć: freepik.com