Odpowiedzialność za dostarczenie towaru w nienaruszonym stanie

Przewoźnik ma obowiązek dostarczyć towar we wskazane miejsce w określonym terminie, dbając przy tym, by cały ładunek dotarł w nienaruszonym stanie. Czy jednak zawsze to przewoźnik odpowiada za zniszczenie towaru? Jaka jest jego odpowiedzialność w tym zakresie?

Transport krajowy

Według prawa krajowego, przewoźnik odpowiada za towar od momentu przyjęcia przesyłki aż do momentu jej wydania w miejscu przeznaczenia. Jeśli towar dotrze do odbiorcy z opóźnieniem lub zostanie zniszczony, na przewoźnika nałożona może zostać kara umowna – jej wysokość nie może przekraczać dwukrotności kwoty przewoźnego.

Transport międzynarodowy

Zasady transportu międzynarodowego określa Konwencja CMR. Mówi ona, że odpowiedzialność za uszkodzenie towaru spoczywa na przewoźniku, również wtedy, gdy zadbał on zgodnie z przepisami o sprawność pojazdu oraz bezpieczne systemy mocowania ładunku.

Jednocześnie przewoźnik nie może się powoływać na winę osoby, od której pojazd został wynajęty, są jednak okoliczności, które mogą zwolnić przewoźnika z odpowiedzialności za zniszczenie ładunku.

Kiedy przewoźnik nie ponosi kary?

Konwencja CMR dopuszcza możliwość odwołania się od kary, jeśli doszło do zdarzeń, których przewoźnik nie mógł uniknąć. Takim wydarzeniem może być na przykład wypadek drogowy, do którego doszło z winy innego uczestnika ruchu, albo zła wola nadawcy bądź odbiorcy towaru, którzy dopuścili się czynności niezgodnych z prawem. Są to jednak przypadki, które przewoźnik musi jednoznacznie udowodnić, a praktyka pokazuje, że nie zawsze organ wydający ostateczną decyzję uznaje, iż rzeczywiście doszło do sytuacji, której przewoźnik nie był w stanie przewidzieć i jej zapobiec.

Przewoźnikowi nie można jednak narzucić kary umownej – może to zrobić jedynie osoba do tego uprawniona, a nadawca ładunku nie zawsze taką osobą jest. Szkoda z winy przewoźnika musi zostać udowodniona i dopiero na tej podstawie można żądać odszkodowania.

Jak uniknąć problemów?

Nerwów związanych z przewozem ładunków można uniknąć wybierając takie metody zabezpieczania towarów, które minimalizują ryzyko zniszczenia i chronią nawet najdelikatniejsze przedmioty. Bardzo ważne jest, by do zabezpieczania ładunków wykorzystywać wyłącznie produkty certyfikowane, jak te dostępne na pro-trans.pl, dostosowane do wielkości oraz masy ładunku.

Zawsze warto też sprawdzić, czy przewoźnik ma wszystkie niezbędne uprawnienia do przewozu ładunków, co w razie nieszczęścia ułatwi starania o odszkodowanie.

Poprzedni artykułPrawo i jego zasady
Następny artykułJak sobie poradzić z serią strat podczas tradingu na forex?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj