Wiedza z zakresu prawa pracy potrzebna jest każdemu przedsiębiorcy. To w nim znajdują się zapisy traktujące o obowiązkach i prawach zarówno pracodawcy, jak i pracowników, ważne regulacje dotyczące czasu pracy czy wynagrodzenia. Sporne kwestie warto rozwiązywać, korzystając ze wsparcia kancelarii prawa pracy.
Pomoc kancelarii prawa pracy ułatwia funkcjonowanie przedsiębiorstwa, jednocześnie usprawniając je. Z fachowego doradztwa warto korzystać przy określaniu wzajemnych obowiązków i uprawnień pracowników i pracodawcy, ale także w sytuacji pojawiania się sporów sądowych czy jakichkolwiek kontroli na tym obszarze. Kancelarie prawa pracy świadczą wielorakie usługi, jak choćby przygotowywanie umów, wsparcie w procesie zatrudniania i zwalniania pracowników, czy reprezentowania przedsiębiorcy przed sądem lub instytucjami administracji.
Znaczenie prawa pracy
Podstawowe procesy zachodzące w przedsiębiorstwach, jak zatrudnianie pracowników, podpisywanie umów, przygotowywanie regulaminów wewnętrznych, procedur zakładowych, przeprowadzanie zwolnień grupowych czy indywidualnych muszą odbywać się w zgodzie z przepisami prawa pracy. Nie zawsze w przedsiębiorstwie zatrudniony jest wykwalifikowany prawnik i nie zawsze wiedza przedsiębiorcy na temat obowiązujących przepisów jest wystarczająca. Pomocna może okazać się kancelaria prawa pracy, której pracownicy służą wsparciem w wielu sytuacjach: stają się reprezentantem klienta przed sądami pracy, PIP, czy innymi urzędami, obejmują rolę mediatorów w kontaktach pomiędzy przedsiębiorcą a związkami zawodowymi czy przeprowadzają audyty procedur wdrożonych w firmie. Za każdym razem usługi kancelarii dostosowane są do wymagań i potrzeb klienta oraz specyfiki działalności przedsiębiorstwa.
Obszary działań kancelarii prawa pracy
Wsparcie kancelarii pozwala redukować koszty, usprawniać działania firmy, a przede wszystkim daje poczucie bezpieczeństwa i pomaga ograniczyć ryzyko. Kancelarie pozwalają uskutecznić bieżące działania firmy, zażegnywać kryzysy i interpretować zawiłe przepisy prawa. Z porad specjalistów można korzystać w zakresie przygotowywania i analizowania umów i kontraktów, a także negocjowania zapisanych w nich warunków, tworzenia regulacji odnośnie czasu pracy czy struktur wynagrodzenia. Ważnym obszarem działań kancelarii może być również ochrona danych osobowych czy pomoc w procesie zatrudniania cudzoziemców lub delegowania pracowników do pracy poza granicami kraju.
Zobacz również: Czy warto korzystać z obsługi prawnej firm? Kiedy może się przydać?