Jednym z urządzeń umożliwiających niezawodne monitorowanie siły ścinającej jest przetwornik piezoelektryczny o symbolu CSW, należący do rodziny produktów PACEline. Jest to w rzeczywistości miniaturowa podkładka do pomiaru siły, która znakomicie sprawdzi się m.in. w procesach obróbki – cięciu, frezowaniu i toczeniu. W serii PACEline występują również podkładki CLP, służące do pomiaru siły normalnej i umożliwiające błyskawiczną rozbudowę przetwornika siły do układu wieloosiowego. Czym wyróżniają się opisywane przetworniki?
Przetwornik piezoelektryczny CSW – podstawowe informacje
Wspomniane wyżej przetworniki cechują się niezawodnym pomiarem siły, nawet jeśli mamy do czynienia z ograniczoną przestrzenią lub niekorzystnym otoczeniem. Mowa o takich sytuacjach jak wysoka wilgotność czy zakłócenia EMC. Kolejną ważną zaletą jest szeroki zakres pomiarowy. Ta właściwość przekłada się na możliwość realizowania różnego rodzaju zadań pomiarowych, przy wykorzystaniu wyłącznie jednego czujnika. Przetwornik piezoelektryczny CLP i CSW wyróżnia się ponadto szybką instalacją, co wynika z obecności odpowiednich akcesoriów ułatwiających to zadanie.
Podkładki CSW cechują się ponadto bardzo niską wysokością, która wynosi od 3 do 5 mm. Po zakończonym montażu i kalibracji, czujniki mierzą siłę ścinającą, która działa w kierunku przewodu przyłączeniowego. Kolejną zaletą jest niewielka ilość miejsca jaką zajmują podkładki. Ich wymiary są identyczne jak podkładek CLP, które wielokrotnie sprawdziły się podczas wieloletniego użytkowania.
Przetwornik piezoelektryczny CSW jest wykonany ze stali nierdzewnej i posiada stopień ochrony IP65. Ma też na stałe zamontowany przewód przyłączeniowy. Czujnik występuje w wersjach z maksymalnymi zakresami znamionowymi od 1 kN do 8 kN. Jego instalacja przebiega bardzo szybko. Dzięki izolacji galwanicznej, nie trzeba zaopatrywać się w dodatkowe podkładki izolacyjne.
Pozostałe informacje na temat przetworników
Kolejnym rodzajem przetwornika jest CFW. Znajduje on zastosowanie podczas monitorowania procesów produkcyjnych. Jego cechą charakterystyczną jest kompaktowa konstrukcja, dzięki czemu można liczyć na prostą i bezpośrednią integrację z przepływem siły, co sprawdza się w układach montażu i testowania. Ważną właściwością jest także wysoka sztywność skrętna konstrukcji. Przetwornik tego typu znakomicie sprawdza się w trudnych warunkach przemysłowych, z uwagi na swoją wytrzymałość. Co więcej, dzięki zintegrowanej ochronie wtyczki, możliwe jest zabezpieczenie przed mechanicznym uszkodzeniem toru pomiarowego.