Nieruchomości luksusowe różnią się od tych o podstawowym standardzie pod wieloma względami. Poza oczywistymi rozbieżnościami w jakości wykończenia, rozwiązań architektonicznych czy udogodnień, rynek nieruchomości premium również w odmienny sposób reaguje na kryzysowe sytuacje. Od marca tego roku jesteśmy świadkami konsekwencji, jakie dla wszystkich sektorów gospodarki niesie ze sobą walka z rozprzestrzenianiem się pandemii SARS CoV-2. Okazuje się jednak, że w obliczu tych niecodziennych okoliczności rynek nieruchomości luksusowych radzi sobie bardzo dobrze, notując wzrosty. Skąd taka prawidłowość?
Czym wyróżnia się rynek nieruchomości luksusowych?
Dotychczasowe skutki kryzysu gospodarczego wywołanego koniecznością walki z rozprzestrzenianiem się koronawirusa zdają się nie dotykać w istotny sposób rynku nieruchomości w Polsce. Choć potencjalni nabywcy z utęsknieniem wyczekują momentu spadku cen mieszkań, to do tej pory pozostają one na względnie stabilnym poziomie. Trzeba jednak pamiętać o zjawisku “bańki cenowej”, która według specjalistów w istotny sposób dotyczy już teraz rynku nieruchomości w Polsce. Sytuacja wygląda nieco inaczej w przypadku apartamentów i domów luksusowych, których popyt i podaż rządzą się odmiennymi prawami niż lokali mieszkalnych o niższym standardzie. Czym zatem wyróżnia się rynek nieruchomości z segmentu premium?
Luksusowy apartament to produkt, który charakteryzuje się zdecydowanie niższą podażą rynkową niż standardowe mieszkanie. Podyktowane jest to ekskluzywnością rozwiązań zastosowanych w budowie takiego apartamentu oraz najwyższą jakością jego wykończenia. Aspekty te sprawiają, że luksusowa nieruchomość stanowi dla potencjalnego inwestora okazję do bezpiecznego ulokowania kapitału. Warto pamiętać, że w przeciwieństwie do mieszkań z rynku standardowego, nieruchomości luksusowe z czasem zyskują na wartości, gdyż ich podaż spada. Zastosowane w nich udogodnienia, materiały wykończeniowe, najlepsza lokalizacja oraz ponadczasowy design wnętrz sprawiają, że ich wartość sukcesywnie wzrasta. Może to potwierdzać przewidywania ekspertów zakładających, że rynek nieruchomości luksusowych nie tylko oprze się kryzysowi wywołanemu przez pandemię koronawirusa, ale ma nawet szansę w tym okresie zyskać.
Luksusowe nieruchomości w Polsce atrakcyjne dla zagranicznych inwestorów?
To, co charakteryzuje rynek nieruchomości luksusowych w Polsce, a tym samym sprawia, że inwestowanie na nim nawet w dobie kryzysu może być opłacalne, to konkurencyjne względem rynku europejskiego ceny apartamentów. W takich miastach, jak Paryż, Londyn, Mediolan, Berlin czy choćby Praga, za metr kwadratowy powierzchni ekskluzywnej nieruchomości trzeba zapłacić nawet do 16 tys. euro. Najdroższe apartamenty, mieszczące się w centrum Warszawy kosztują średnio 25-35 tys. zł za metr kwadratowych co stanowi kwotę ponad dwukrotnie niższą od tych wymaganych na rynku nieruchomości w innych europejskich stolicach. Trzeba w tym miejscu zaznaczyć, że standard apartamentów luksusowych w Polsce jest niezwykle wyśrubowany i niczym nie ustępuje tego samego rodzaju nieruchomościom zlokalizowanym w innych państwach Europy.
Ceny ekskluzywnych apartamentów w centrach największych polskich miast, w szczególności w Warszawie, przyciągają inwestorów zagranicznych. Jest to kolejny powód, dla którego ciężko przypuszczać, że rynek nieruchomości luksusowych w Polsce odczuje w istotny sposób skutki kryzysu spowodowanego pandemią. Pomimo tego, że większość europejskich krajów musi zmagać się z negatywnymi konsekwencjami wprowadzanego przez rządy lockdownu, to doświadczeni inwestorzy zdają sobie sprawę z tego, że nieruchomości klasy premium są jednymi z najlepszych podmiotów do lokowania kapitału w trudnych czasach. Niezwykle konkurencyjne ceny luksusowych apartamentów w Polsce sprawiają, że zagraniczni nabywcy mają stały udział w budowaniu pozytywnej koniunktury na polskim rynku nieruchomości premium.
Ekskluzywność zawsze będzie w cenie
Jedną z głównych cech luksusowych apartamentów jest ich ekskluzywność rozumiana jako niedostępność dla szerszego grona nabywców. Aspekt ten sprawia, że utrzymanie wartości nieruchomości premium jest znacznie łatwiejsze niż w przypadku rynku mieszkań o niższym standardzie. Co więcej, jak oceniają eksperci z zespołu mieszkaniowego JLL, zaledwie kilka inwestycji w Polsce spełnia najwyższy z możliwych standardów wykończenia przy zastosowaniu najbardziej prestiżowych praktyk i rozwiązań. Przed deweloperami wznoszącymi luksusowe nieruchomości stawiane są niezwykle wyśrubowane wymagania.
Jednym z nich jest gwarancja utrzymania, a nawet zwiększenia wartości rynkowej apartamentu. Chodzi tu przede wszystkim o ponadczasowe rozwiązania i prestiż, który będzie punktem dążeń dla kolejnych inwestycji. Przykładem takiej nieruchomości są apartamenty mieszczące się w zrewitalizowanych kamienicach foksal1315.com, które stanowią najlepszy przykład inwestycji spełniającej najwyższe wymagania branży oraz potencjalnych nabywców.