Estetyczne, czyste biuro to wizytówka firmy i wyraz szacunku dla klientów i pracowników. Standard biur stale się zwiększa. Kiedyś typowe biuro kojarzyło się z pokojem dla jednego lub dwóch pracowników – zwykle niezbyt przestronnym. Obecnie coraz więcej firm inwestuje w duże openspace’y pełne przeszkleń, ścianek działowych i licznego sprzętu zbierającego kurz. Jednak bez względu na to z jakim biurem mamy do czynienia – odpowiednie przygotowanie jest konieczne, aby utrzymać wysokie standardy higieny. W sprzątaniu każdego biura najważniejsze są dwa czynniki: organizacja pracy i skuteczne środki czystości. Postaramy się teraz rozłożyć te elementy na czynniki pierwsze.
Sprzątanie biura – organizacja to podstawa
Przed rozpoczęciem planowania warto zwrócić uwagę na to, jakie powierzchnie i przedmioty znajdują się w pomieszczeniu, a następnie wyznaczyć harmonogram prac. W harmonogramie określamy częstotliwość mycia określonych powierzchni. Kluczowe jest to jak często jest używana, jaki to materiał oraz czy sprzątanie danej powierzchni wymaga czasowego przerwania pracy. Bezwzględnie codziennie powinny być sprzątane blaty biurek oraz podłogi, ponieważ nawet w małych biurach są one stale eksploatowane. Codzienne sprzątanie obejmuje także miejsca przygotowania posiłków. O ile lodówka czy zlew mogą być myte rzadziej, to blaty i stoły powinny być czyszczone codziennie. Każdego dnia należy także dbać o czystość toalet, ponieważ są to miejsca szczególnej aktywności bakterii. Oprócz codziennego mycia i dezynfekcji urządzeń sanitarnych, należy także kontrolować dostępność takich środków, jak: papier toaletowy, odświeżacze powietrza, ręczniki papierowe, mydło. Rzadziej mogą być myte okna, poręcze schodów, wnętrza wind, ozdoby, niektóre meble (szafy, półki, wózki). Dokładna częstotliwość jest kwestią indywidualną i zależy od wewnętrznych ustaleń.
Profesjonalne środki czystości – jakie wybrać?
Poza organizacją niezwykle ważne jest odpowiednie wyposażenie pracownika. Bez względu na rodzaj i powierzchnię biura potrzebny będzie odkurzacz, mop, ścierki, gąbki, szczotka, szufelka ze zmiotką, wiaderko. W przypadku dużych powierzchni biurowych wskazane jest też posiadanie odkurzacza przemysłowego i wózka. Kluczową kwestią jest oczywiście wybór odpowiednich środków czystości. Oto kilka podstawowych zasad:
- Warto kupować preparaty dostępne w dużych pojemnościach.
- W wyposażeniu powinny się znaleźć środki o uniwersalnym zastosowaniu, dostosowane do różnych powierzchni, aby zmniejszyć koszty.
- W niektórych biurach znajdują się przedmioty czy powierzchnie wykonane z nietypowych materiałów – należy sprawdzić, jakie środki są potrzebne do ich czyszczenia.
- Od tego jakie środki zostaną wybrane, zależy skuteczność pracy, dlatego zaleca się stosowanie produktów sprawdzonych marek, np. z linii Pro Formula by Diversey. Są to środki wydajne i dostosowane do potrzeb osób sprzątających powierzchnie biurowe.
Połączenie dobrej organizacji z nienagannym wyposażeniem pracowników pozwala na bezproblemowe utrzymanie prawidłowego stanu higieny w każdym biurze.