Dla wielu osób oszczędzanie to bardzo trudny temat. Trudności sprawia jednak nie tyle samo odkładanie pieniędzy, ile panowanie nad całym domowym budżetem. Oczywiście konto bankowe, lokaty, inwestycje to wszystko cenne narzędzia, które ułatwiają zarządzanie pieniędzmi, natomiast nie rozwiązują podstawowego problemu. Jak dzielić domowy budżet tak, aby móc zaoszczędzić część środków.
- Zarabianie, wydawanie, oszczędzanie
- Na czym polega metoda 6 słoików?
Zarabianie, wydawanie, oszczędzanie
Oszczędzanie jest oczywiście silnie powiązane z tym, ile się zarabia. Wiele osób twierdzi, że im więcej zarabiasz, tym więcej jesteś w stanie odkładać. To jednak tylko połowiczna prawda, ponieważ trzeba jeszcze uwzględnić poziom wydatków. Bardzo często osoby, które zarabiają więcej, również więcej wydają. Im większy budżet, tym czasami trudniej nad nim zapanować. Konto bankowe każdemu umożliwia podział środków, odłożenie części z nich na lokatę – najpierw trzeba jednak wiedzieć, ile środków i na co można przeznaczyć, a jak się okazuje, to właśnie z tym Polacy mają największy problem.
Na czym polega metoda 6 słoików?
6 jars czyli Jars Money Management System to metoda, którą opracował Harv Eker, słynny amerykański trener motywacyjny. To jeden ze światowych guru w teorii zarządzania finansami osobistymi. Jego teoria zakłada, że zarabianie to tylko punkt wyjścia. Kluczem do efektywnego oszczędzania jego zdaniem jest podział miesięcznych dochodów, jakie by one nie były, na 6 części. Ważne jest także to, aby trzymać je z dala od siebie (np. na osobnych kontach), co symbolizują pojawiające się w nazwie systemu słoiki. Nie ma tutaj mowy o podziale na 6 równych części, ponieważ każdy ze słoików odpowiada innej potrzebie życiowej. Musi więc do niego trafiać odpowiednio duża część zarobków, która zagwarantuje jej zaspokojenie. Rozbicie całej zarobionej w miesiącu sumy na konkretne potrzeby i związane z nimi kwoty pozwala zdaniem Ekera lepiej zapanować nad finansami, a tym samym skuteczniej oszczędzać.
- Słoik 1 – zawierający 55% miesięcznych dochodów – środki z niego przeznaczane są na wszystkie opłaty stałe, których trzeba dokonywać w miesiącu;
- Słoik 2 – 10% dochodów przeznacza się na przyjemności;
- Słoik 3 – 10% dochodów odkłada się na zakupy większego sprzętu RTV i AGD;
- Słoik 4 – 10% dochodów należy przeznaczyć na edukację.
- Słoik 5 – 10% dochodów to kapitał przeznaczony na inwestycje;
- Słoik 6 – 5% dochodów to wsparcie organizacji charytatywnych czy pomoc biednym.
Dla najmłodszych
O nich również nie zapomniał Eker. Plakat, który przygotował dla dzieci na którym znajdziesz odpowiedź na pytanie ,,Jak nauczyć dziecko oszczędzać?” znajdziesz na naszej stronie.
mgr Ewa Rusek