Jak windykować zaległe faktury?

Niespłacone faktury to duże zagrożenie dla płynności finansowej firmy. Jak jednak odzyskać pieniądze od nierzetelnych kontrahentów? Czy można to zrobić samodzielnie, czy też niezbędna będzie pomoc specjalisty?

Zgodnie z danymi udostępnionymi w ubiegłym roku przez KRD, problem z terminowym opłacaniem faktur przez kontrahentów ma blisko 90 procent polskich przedsiębiorstw. W tym samym badaniu aż 95 procent badanych wyraziło też przekonanie, że w najbliższym czasie takie trudności nie znikną. W obliczu koronakryzysu te obawy wydają się jeszcze bardziej uzasadnione. Niestabilna sytuacja w wielu branżach może przeszkodzić przedsiębiorcom w regulowaniu swoich zobowiązań, co z kolei wpłynie na kondycję ich biznesowych partnerów.

Skala problemu jest spora, bo odsetek niespłaconych faktur w niektórych przypadkach wynosi nawet 20 procent. Na szczęście większość tych pieniędzy można odzyskać, unikając utraty płynności finansowej. W jaki sposób? To wyjaśniamy w naszym nowym artykule, w którym opisujemy poszczególne etapy windykacji faktur oraz podpowiadamy, do kogo zwrócić się z prośbą o fachową pomoc.

Windykacja należności. Gdzie uzyskać pomoc?

Samodzielne odzyskanie pieniędzy za niespłacone faktury może okazać się źródłem sporych problemów. By takie działania były skuteczne, konieczna jest znajomość technik windykacyjnych i przepisów. Próbując zrobić to na własną rękę bez odpowiedniej wiedzy, ryzykujemy nie tylko fiaskiem całego procesu. Jeżeli zobowiązanie skierujemy na drogę sądową w niewłaściwym momencie, to my zostaniemy obarczeni kosztami postępowania. By tego uniknąć, windykację warto więc zlecić wyspecjalizowanej Kancelarii Adwokackiej.

Do wyboru mamy przede wszystkim dwa rozwiązania – usługi kancelarii windykacyjnej oraz adwokackiej. W pierwszym przypadku najważniejszymi zaletami są niższe koszty usługi oraz szerszy zakres uprawnień, wynikający z faktu, iż takie kancelarie zwykle nie zatrudniają prawników, których pracę ściśle regulują przepisy. Za wyborem kancelarii adwokackiej przemawia zaś pełen profesjonalizm i pewność co do tego, że procedura windykacyjna obędzie się bez nadużyć, które przecież mogłyby negatywnie rzutować na wizerunek firmy.

Jak windykować faktury? Etap polubowny

Niezależnie od tego, komu powierzymy windykację zaległych faktur, zanim sprawa trafi do sądu i komornika, należy podjąć kroki zmierzające do jej polubownego zakończenia. Ważne jest także ich udokumentowanie. To konieczne, bo w razie niepowodzenia sąd nie tylko nie zajmie się takim zobowiązaniem, ale też obciąży wierzyciela kosztami rozpatrzenia wniosku.

Postępowanie sądowe często zresztą okazuje się niekonieczne. Zdarza się, że dług jest wynikiem przejściowych problemów finansowych kontrahenta lub roztargnienia któregoś z pracowników. W takich sytuacjach przedsądowe zwykle wystarcza wezwanie do zapłaty – zwłaszcza sporządzone przez prawnika. Etap polubowny może też obejmować negocjacje między dłużnikiem, a wierzycielem dotyczące rozłożenia spłaty zobowiązania na raty lub ustalenia jej terminu oraz wysyłanie SMS-ów, maili telefonów. Więcej o jej przebiegu przeczytamy na stronie https://jakubowskazawada.com/windykacja-naleznosci/.

Windykacja zaległych faktur. Etap sądowy

Jeżeli pieniędzy nie uda się odzyskać polubownie, pozostaje skierowanie sprawy na drogę sądową. Na tym etapie pomoc prawnika jest właściwie niezbędna. Wytoczenie powództwa wymaga wiedzy dotyczącej między innymi tego, jakie dokumenty wymagane są na poszczególnych etapach postępowania. Windykacja sądowa dla dłużnika wiąże się z dodatkowymi, sporymi kosztami. Poza kwotą zadłużenia i odsetkami, będzie musiał pokryć również koszty postępowania oraz egzekucji komorniczej.

Pomoc prawnika okaże się też bardzo przydatna po uzyskaniu tytułu egzekucyjnego i klauzuli wykonalności. Na etapie windykacji komorniczej może zająć się między innymi poszukiwaniem majątku dłużnika oraz nadzorowaniem przebiegu egzekucji komorniczej i licytacji.

Poprzedni artykułJak rozpoznać i walczyć z mobbingiem w pracy?
Następny artykułJakie są cechy perfekcyjnego apartamentu?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj