Co wchodzi w skład ubezpieczenia turystycznego?

Ubezpieczenie podróżne to bardzo ważny element przygotowań do każdej podróży. Sprawdź, co powinna zawierać polisa oraz jak wybrać ubezpieczenie na wakacje.

Bezpieczeństwo – najważniejsze w każdej podróży

Podróżowanie to w XXI wieku często doskonały sposób na spędzanie wolnego czasu. Wyjeżdżamy już nie tylko na wakacje czy urlop 1-2 razy w roku, ale także liczne przedłużone weekendy czy też przy innych okazjach. Bilety wciąż tanieją, a siatka połączeń stale się rozszerza, w związku z czym coraz łatwiej znaleźć dogodną lokalizację, do której dotrzesz w wygodny i komfortowy sposób.

Przygotowanie do każdej podróży w dużej mierze gwarantuje jej powodzenie – i dotyczy to bardzo wielu elementów. Co więcej, zasada ta sprawdza się niezależnie od tego, jaki kierunek wyjazdu obierzesz. Zawsze przecież należy m.in. odpowiednio się spakować, aby być przygotowanym na różnorodne, często nawet niespodziewane sytuacje. Niezwykle istotny jest również zakup ubezpieczenia przed urlopem. Ubezpieczenie turystyczne, czyli po prostu ubezpieczenie podróżne, to dokument, bez którego lepiej nie wyjeżdżać na wakacje. Zwykle jego koszt jest stosunkowo niski, a w przypadku wielu nieprzyjemnych sytuacji okazuje się ono po prostu niezbędne. Dowiedz się, z czego powinno składać się ubezpieczenie podróżne.

Ubezpieczenie turystyczne – co musi mieć?

Zakres i składowe ubezpieczenia podróżnego należy każdorazowo dopasować do tego, gdzie planujesz się wybrać, jakim środkiem transportu, a także jakie atrakcje zamierzasz odwiedzić na miejscu. Opieka, jaką zostajesz objęty poprzez ubezpieczenie turystyczne, musi odpowiadać twoim zamiarom i zakresowi ochrony, jakiej rzeczywiście potrzebujesz. Przecież czego innego wymaga turysta, który większość urlopu spędzi na plażowym leżaku, a innego osoba wybierająca się na trudny trekking w górach. Dlatego też każde ubezpieczenie turystyczne w pewnym stopniu powinno być zindywidualizowane. Jeżeli pojawią się jakiekolwiek wątpliwości, najlepszym rozwiązaniem będzie bezpośredni kontakt z agentem ubezpieczeniowym.

Mimo to warto wskazać podstawowe elementy ubezpieczenia podróżnego. Wśród nich znajdują się:

  • ubezpieczenie kosztów leczenia, czyli ochrona, na mocy której ubezpieczyciel zobowiązuje się do pokrycia kosztów związanych m.in. z wizytą u lekarza czy transportem medycznym, a także zakupu niezbędnych lekarstw, środków opatrunkowych oraz kosztów leczenia ambulatoryjnego,
  • ubezpieczenie NNW, czyli następstw nieszczęśliwych wypadków – w jego zakres wchodzą m.in. wypłata świadczeń po doznaniu trwałego uszczerbku na zdrowiu. Oznacza to, że np. w przypadku złamania ręki wypłacana jest kwota odszkodowania będąca odpowiadającym procentem od trwałego uszczerbku z całkowitej sumy ubezpieczenia,
  • ubezpieczenie Assistance, czyli pomoc ubezpieczyciela w nagłych wypadkach. Ochrona Assistance to przede wszystkich takie usługi i serwis jak organizacja i opłata kosztów transportu medycznego do kraju, pokrycie kosztów leczenia już po powrocie do kraju, transport zwłok do kraju, szeroko rozumiana pomoc medyczno-informacyjna np. w trakcie kontaktu z doradcą medycznym lub lekarzem, kiedy to należy podjąć istotne decyzje wpływające na dalszy tok leczenia.

Warto pamiętać także o możliwościach dodatkowego poszerzenia obowiązującego ubezpieczenia, dzięki czemu zyskasz dodatkową ochronę podczas wakacji. Oczywiście, tak jak wspomniano wcześniej, zależy to w dużej mierze od tego, co planujesz, na szczęście możliwości wyboru jest bardzo wiele. Możesz zdecydować się m.in. na takie ubezpieczenia dodatkowe jak:

  • ubezpieczenie na wypadek rezygnacji z uczestnictwa w wyjeździe lub jego skrócenia. Jeśli dojdzie do takiej sytuacji, ubezpieczyciel jest zobowiązany do wypłaty określonej rekompensaty, dochodzi do tego jednak tylko w wyjątkowych i ściśle określonych warunkach, jak np. śmierć członka rodziny czy choroba bliskiej osoby,
  • ubezpieczenie bagażu, dzięki tej ochronie zabezpieczasz się na wypadek zaginięcia, zniszczenia lub kradzieży twojego bagażu. Pamiętaj jednak, aby przed zakupem przeczytać dokładnie zakres polisy odnośnie do zawartości i bagażu,
  • ubezpieczeni zaostrzenia lub powikłania chorób przewlekłych, stanowi, jak słusznie wskazuje nazwa, poszerzenie standardowego ubezpieczenia kosztów leczenia,
  • ubezpieczenie biernego uczestnictwa w aktach terroru jest o tyle istotne, gdyż w przeważającej liczbie przypadków takie okoliczności wyłączają ubezpieczyciela z odpowiedzialności.

To jednak wciąż nie wszystko, nie wolno bowiem zapominać o bardzo rozbudowanej możliwości ochrony dla osób aktywnych. Jeśli twój wyjazd związany jest z ryzykiem odniesienia kontuzji lub innych niekorzystnych skutków zdrowotnych, warto poszerzyć swoją polisę także w tym kierunku. Chodzi tu np. o takie dyscypliny sportu i aktywności jak wspinaczka, nurkowanie czy żeglowanie. Najlepszym rozwiązaniem wydaje się więc nabycie dodatkowego ubezpieczenia w zakresie rekreacyjnego uprawiania sportów lub sportów wysokiego ryzyka. Wielu ekspertów słusznie zaleca również kupno polisy OC na wypadek wyrządzenia szkód osobom trzecim. Ostatnim ważnym aspektem są gwarantowane kwoty ubezpieczenia, które także należy mieć na uwadze.

Planując wyjazd, zawsze warto sprawdzić oferty biur ubezpieczeniowych i wybrać najkorzystniejszą polisę. Wiedząc, co powinna ona zawierać, z pewnością o wiele łatwiej podejmiesz najlepszą decyzję dotyczącą ubezpieczenia podróżnego.

Poprzedni artykułJakie towary należy wysyłać na palecie?
Następny artykułKredyt gotówkowy na ślub

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj