Co wpływa na efektywność sprężarki?

Cechą charakterystyczną sprężarek śrubowych jest ich wysoka efektywność. Co wpływa na jej podwyższenie w przypadku takich urządzeń? Czy przy długotrwałej pracy sprężarki efektywność sprężania gazów będzie malała?

Poziom zasilania

Jednym z czynników wpływających na efektywność pracy sprężarek jest zasilanie. Spadek efektywności takich urządzeń może być spowodowany zbyt niskim napięciem lub zbyt dużym spadkiem zasilania podczas uruchamiania urządzenia. Może to doprowadzić do zablokowania wału, co rozpoznamy po buczeniu silnika i występowaniu kłopotów z efektywnością pracy.

Jeśli spadki efektywności pracy sprężarki śrubowej wynikają z awarii zewnętrznej linii zasilającej, to najprawdopodobniej konieczne stanie się wezwanie na interwencję służb energetycznych.

Silnik sercem urządzenia

Najważniejszym elementem sprężarki pozostaje jej silnik, który wpływa w sposób znaczący na efektywność jej pracy. Sprężarki wyposażone w energooszczędne silniki mają wyższą efektywność pracy. Według klasyfikacji IEC są cztery klasy sprawności: IE1 – Standard, IE2- Wysoki, IE3 – Premium oraz IE4 – Super Premium. Warto podkreślić przy tym, że od 2015 roku stosowanie klasy co najmniej IE3 w urządzeniach energetycznych jest obowiązkowe w całej Europie, także w przypadku sprężarek.

Jak nie marnotrawić energii sprężarki?

Jak podkreśla producent sprężarek śrubowych firma Aerzen.com, sprężarki tego typu nie powinny pracować na biegu jałowym. Kompresor sprężarki pracuje wówczas w trybie bez obciążeń, w tym trybie pracy urządzenie nie będzie produkowało sprężonego powietrza, a pobierze od 20 do 40 proc. energii. Negatywnie oddziałuje to na wydajność sprzętu i może prowadzić do zmniejszenia efektywności pracy sprężarki.

Warunki pracy sprężarki

Sprężarka gorzej i mniej efektywnie będzie pracować w niskiej temperaturze. Może ona doprowadzić do powstania zjawiska kondensacji, w którym para wodna w instalacji sprężonego powietrza zacznie się skraplać. Kondensacja prowadzi do uszkadzania mechanizmów wewnętrznych sprężarki i przeciekania. Kompresor sprężarki w ujemnych temperaturach może mieć problem ze zbyt niską temperaturą oleju, który może ulec zawilgoceniu. To prowadzi do spadku efektywności działania sprężarki.

Poprzedni artykułPrasy hydrauliczne – potrzebne w każdym warsztacie
Następny artykułJak wygląda realizacja kompleksowych kampanii promocyjnych?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj